Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Gastroskopi (Midenin İçine Bakmak)

Gastroskopi (Midenin İçine Bakmak) Nedir ?

Gastroskopi, yaklaşık bir kurşun kalem kalınlığında ve ucunda ışıklı küçük bir kamera bulunan gastroskop adı verilen bir cihaz ile yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının (duedonum) gözle görülerek muayenesi demektir. Hastanın uyutulması gerekmez. Bu işlemde doktor yemek borusu ve midenin iç yüzünü çok net bir şekilde görür. Yemek borusu, mide ve duedonum içindeki tümör, polip, ülser ve yabancı cisim rahatlıkla görülür. Yemek borusu ya da midedeki bir yabancı cisim bu yolla çıkarılabilir. Yine bu işlem sırasında doktor, mide içerisinde yerleşen ve ülser mikrobu olarak ta bilinen Helicobacterpylori bakterisini gösterebilmek için midenen biyopsi alır. 
Gastroskopi yutma güçlüğü, mide ağrısı, mide ekşimesi, mide reflüsü, şişkinlik, geğirme, hazımsızlık, kusma ve ağızdan kan gelmesi ya da kanlı kusmuk gibi durumlarda yapılır.
Gastroskopi, gastroenteroloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki liste size gastroskopi yapan gastroenteroloji doktorları bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.

 


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Gastroskopi (Midenin İçine Bakmak)’’ Uygulayan Doktorlar

‘’Gastroskopi (Midenin İçine Bakmak)’’ Uygulanan Hastaneler Ve Klinikler

İzmir Web Tasarım