Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Hemoroid (Basur, Mayasıl)

Hemoroid (Basur, Mayasıl) Nedir ?

Hemoroid (basur, mayasıl) makattaki (anüs) damarların şişmesi ve meme şeklini alması durumudur. Hemoroidektomi, şişmiş olan bu damar yapılarının alınması için yapılan cerrahi işlemdir.
Ameliyat  genellikle belden yapılan bir iğne ile belden aşağısının uyuşturulması (spinal anestezi) altında yapılır. Ameliyatta, makattan dışarı sarkmış hemoroid memeleri kesilir ve meydana gelen açıklıklar dikilerek kapatılır. Makat halkasının bütünlüğü yeniden oluşturulur. 
Aynı işlem ligasure isimli bir cihazla da yapılabilir. Bu cihaz kesme, yakma ve birleştirme işlemlerini aynı anda yapar ve bu yüzden dikişe gerek yoktur. Ligasure yöntemi dikişsiz, kansız ve daha hızlı bir ameliyat imkanı sağlar. 
Hemoroid tedavisinde bir başka  alternatif yöntem de stapler hemoroidektomidir  (Longo ameliyatı). Bu iş için dizayn edilmiş özel bir alet makat içine yerleştirilir ve tetik çekildiğinde genişlemiş hemorid memelerini keser ve aynı zamanda da dokuların açık uçalrını birbirine zımbalayarak yapıştırır. 
Hemoroid (basur, mayasıl) tanı ve tedavisi gastroenteroloji ve genel cerrahi doktorlarınca yapılmaktadır. Hemoroid ameliyatı özellikle proktoloji konusunda uzmanlaşmış genel cerrahi doktorları tarafından yapılır. Aşağıdaki listede hemoroid konusunda deneyimli doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Hemoroid (Basur, Mayasıl) ’’ Uzmanları

‘’Hemoroid (Basur, Mayasıl)’’ Tedavisinin Yapıldığı Hastaneler

İzmir Web Tasarım