Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Botoks Tedavisi

Botoks Tedavisi Nedir ?

Botoks toksini, özellikle konserve gıdalarda üreyen ve besin zehirlenmesine neden olan Clostridium botilinum adlı bir bakterinin üretmiş olduğu bir toksindir. Bu toksin sinirlerin kasları uyarmasına engel olarak etki göstermektedir. Botoks toksininin enjekte edildiği bölgedeki kasların hareketleri engellenir ve  böylece bu kasların hareketleri sonucu oluşan kırışıklıklar ortadan kalkmış olur.

Botoks enjeksiyonları alın çizgilerinin, kaş çatma çizgilerinin ve göz kenarındaki çizgilerin (kaz ayağı) giderilmesinde yaygın olarak kullanılmakatdır. İşlem, yüzdeki belli bazı noktalara çok ince uçlu bir iğne ile botoks enjeksiyonu yapılması şeklindedir.  İşlem yaklaşık 4-5 dakika sürer ve sadece ince bir iğnenin batmaları şeklinde hissedilen bir ağrı duyulur. Botoksun etkisi geçicidir. Etki genellikle uygulamadan 2-3 gün sonra ortaya çıkar ve 4-6 ay boyunca devam eder.

Ayrıca, dudak üzerindeki çizgiler ve boyundaki dikine olan bantlara da uygulanabilmektedir. Bu bölgelerdeki başarı oranı, yüzün üst bölümlerindeki kadar  yüksek değildir. Botok,  aşırı terleme, baş ağrısı, migren ve aşırı aktif mesane tedavisi içinde kullanılmaktadır.

Botoks uygulaması genellikle plastik-estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanlarınca yapılır. Aşağıdaki listede botoks uygulayan doktorları bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Botoks Tedavisi’’ Uygulayan Doktorlar