KURU İĞNE TEDAVİSİ NEDİR?

12.03.2018 10:22 535 Görüntülenme

Kuru iğne tedavisi nedir? Kas spazmı baş, boyun, sırt ve bel ağrılarının en önemli nedenidir. Spazm omurlar arasında bulunan disklere baskı yaparak fıtık oluşumuna, kireçlenme ve ağrılı bir omurgaya yol açarlar. Spazm nedeniyle kısalmış olan kasların yönettiği eklemde şekil bozuklukları meydana gelir. Eklem gerilir, sinire baskı yapmaya başlar ve ağrı başlar.

Kuru iğne tedavisinde, ağrıya neden olan kısalmış kasa çok ince bir iğne ile giriliyor, kas uyarılıyor. Böylece sadece ağrı giderilmiyor, ağrıya neden olan temel bozukluk da tedavi oluyor. Düzenli uygulama sonrası sürekli ağrılarla yaşayan kişi, adeta hayata yeniden dönüyor.

 Kuru iğne tedavisi yönteminde kullanılan iğneler çeşitli uzunluklarda, içinde ilaç olmayan iğnelerdir.

Sıklıkla akupunktur iğneleri kullanılmakla birlikte daha ağrılı olgularda enjeksiyon iğneleri de kullanılmaktadır. İğnelerin spazm olan kaslara batırılarak spazmın çözülmesi kuru iğne tedavisi yönteminin esasını oluşturur.

Kuru İğne Tedavisi tek başına veya diğer tedavilerle kombine edilerek uygulanabilmektedir.

Kuru iğne tedavisi, hastanın muayenesi yapılıp, tomografi, MR vb incelenip, tanısı konduktan sonra, belli seanslar halinde planlanır.

Kuru iğneleme tedavisi 12-15 yaş üzeri herkese uygulanabilir. Fakat kuru iğne tedavisi ileri yaşlarda daha hızlı sonuç verir.

Makale Hakkında Yorum Yap

Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

Benzer Makaleler

ALTERNATİF MİGREN TEDAVİLERİ

12.03.2018 10:20 501 Görüntülenme


Düzenli kullanılmasına rağmen ilaç tedavisine yanıt vermeyen migren hastalarında ilaç dışı tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir.Kuru İğne tedavisi bu hastalarda kolay ulaşılabilir, uygulanabilir, ucuz ve oldukça etkili bir tedavidir. ...Devamı

Algoloji nedir?

19.03.2015 21:40 573 Görüntülenme


Algoloji ağrı ile uğraşan bir bilim dalıdır. Ağrı, vücudumuzun herhangi bir yerinden kaynaklanan, bir hastalığa bağlı olan veya olmayan ve kişi için rahatsız edici bir duyudur. Ağrının başlıca iki şekli vardır; ...Devamı

Kanser ağrıları

14.12.2014 14:14 326 Görüntülenme


Kanser hastalığına bağlı olarak gelişen ağrılardır. ...Devamı