Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

İntihar Tek Çözüm Mü?

08.03.2018 13:23 93 Görüntülenme

İntihar Nedir?

Psikolojik kriz, bireyin yaşamının aniden zorlu bir olay karşısında kesintiye uğramasıdır (Caplan,1964). Kişiler bu durumlarda, kendilerine özgü, olaylarla baş etme yöntemleri geliştirirler ve krizleri bu yöntemlerle atlatabilirler. Ancak bazı durumlarda bu yöntemler yetersiz kalabilir ve yaşanılan olay bireyi derinden etkileyebilir. Bu kendine yetememe durumu kişide umutsuzluk ve çaresizlik hissinin oluşmasına sebep olur. Bu hisle birlikte birey çektiği acılara son vermek için karşısına çıkan en çekici yöntem olan intiharı seçer. İntiharı bu denli çekici kılan en temel inanç da hissedilen yalnızlık, çaresizlik, ümitsizlik gibi duyguların ölümle birlikte sona ereceğidir.

İntihar çoğu birey için aslında bir yardım çağrısı veya çevresiyle iletişim kurma çabasıdır. Zaman zaman bir binanın en üst katına veya bir köprüye çıkmış birine rastlarız. Bu kişiler mutlaka birilerini isterler yanlarına konuşmak veya anlaşmak için. Bu da intiharın gerçekte bir yardım çağrısı olduğunun güzel bir örneğidir.

İnsanlar Neden İntihar Eder?

İntiharda temel olarak dikkat edilmesi gereken nokta bireylerin farklı bakış açılarıdır. Çünkü hepimiz bazı dönemlerde yalnızlık, umutsuzluk hissedebileceğimiz olaylar yaşayabilir ve bunların üstesinden nasıl geleceğimizi bilemeyebiliriz. Kimimiz için başka seçenekler her zaman mevcut iken, kimimizin gözü bu seçenekleri göremeyecek kadar kör olabilir.

Bireyler her zaman intihar edeceklerinin sinyalini verirler. Kritik olan bu sinyalleri zamanında ve iyi okuyabilmektir. “Bu duruma daha ne kadar dayanırım bilmiyorum, sanırım artık dayanamayacağım.” gibi cümleler intihar edecek kişinin etrafındakilere “beni anlayın, harekete geçin” deme şeklidir.

İntihar Girişimi Olan Bir İnsana Nasıl Yaklaşılmalı?

İntihar eden veya etme sinyali veren kişiye yapılacak ilk müdahale kişiye yanında olduğunuzu, duygusal olarak onu anladığınızı, kendisine yardım etmek için orada bulunduğunuzu hissettirmek ve yaşamıyla arasında yeniden bağlantı kurmasına yardımcı olmaktır.

Bireyi yalnız bırakmamak ve intihar ile ilgili bireyle doğrudan konuşmak onun olumsuz düşüncelerinin zihnini meşgul etmesini önleyecektir. Yalnız ve sessiz kalan birey olumsuz düşüncelerini daha da pekiştirerek intiharı zihninde destekleyebilir. Bu sebeple kişinin mutlaka psikolojik bir destek alması gerekir.

Kişiye, yaşamın anlamını tekrar kavramasında ve kendi benliğinin tekrar değer kazanmasında onu harekete geçirecek; aile, arkadaş ve yakınları ile iş birliği içinde bir terapi planı uygulanmalıdır. Terapide kişi, ölümü düşündürecek kadar çaresiz hissetmesine sebep olan durumun gerçeklik derecesini değerlendirir, bu tip olayları herkesin yaşayabileceğini ancak bir çözümün her zaman mümkün olduğuna inanır.

İntihar, geçici bir psikolojik krizdir ve intiharı önlemek gelen mesajları doğru değerlendirerek mümkündür.

Dayanılmaz gibi gelen acılar, çaresiz hissettiren zorluklar sizi yıldırmasın, yeter ki siz elinizi uzatın.

 

Psk. Gonca BAĞLAR YILMAZ

Yazar Hakkında

Makale Hakkında Yorum Yap

Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

Benzer Makaleler

Davetsiz Misafir; Takıntılar

28.09.2018 11:32 154 Görüntülenme


Tekrar tekrar zihninize davetsiz misafir olarak gelen ve siz de sıkıntı yaratan düşünce, hayal, duygu veya istekleriniz varsa ya da aynı şeyi tekrar tekrar yapıyor olmaktan kendinizi alamıyorsanız obsesif kompülsif bozukluğun etkisinde olabilirsiniz. ...Devamı

Evlilikte çocuk odak noktası olmalı mı?

08.03.2018 13:25 140 Görüntülenme


Çocuklar; anne ve babalar için hayat boyu önemli bir yerdedir. Ebeveynler hiç bir şeyi atlamadan, aksatmadan yerine getirme telaşı içindedirler. Çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek, çocuklarının iyi bir eğitim almalarını sağlamak, sosyal ve duygusal beklentilerini karşılamak anne ve babalar için adeta hayatın bir amacı haline gelmiştir. ...Devamı

Bilişsel Davranışçı Terapi Nasıl Fark Yaratır?

08.03.2018 13:18 77 Görüntülenme


Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir? Bilişsel davranışçı terapi etkili psikoterapi çeşitlerinden biridir. Kısa süreli, şimdiki zaman odaklı, sorunla ilgili doğru olmayan düşünce ve davranışı değiştirmeye yönelik bir terapidir. Bilişsel davranışçı terapi sadece o anki sorunu çözmeyi değil, danışanın günlük yaşantısında karşılaşabileceği sorunları çözmesine yardımcı özel teknikleri de öğretmeyi amaçlar. ...Devamı

İzmir Web Tasarım