Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu)

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Nedir ?

Peniste cinsel ilişki için yeterli sertliğin oluşmaması ya da sertliğin sürdürülememesi haline iktidarsızlık (erektil disfonksiyon veya empotans) denir.  İktidarsızlık olarak kabul edilebilmesi için bu şikayetlerin en az 6 ay sürmesi gerekmektedir. Yaşam şeklindeki değişiklikler, ağız yoluyla kullanılan ya da penis içine uygulanan bazı ilaçlara rağmen düzelmeyen durumlarda, en son çare olarak penis protezi (mutluluk çubuğu)takılır. 

Penis içinde, iki adet, içi sümgerimsi bir dokudan oluşan, hazne şeklinde yapılar bulunur. Cinsel istek ve uyarı olduğunda, bu yapıların içine kan hücum eder. Daha sonra kapakçıklar kapanarak, içeri giren kanın çıkmasına engel olur ve kan bu boşluklarda bir süre kalır. Böylece penis şişer ve uzar, ereksiyon (sertleşme) meydana gelir. Boşalma oduktan sonra, kapakçıklar açılır ve boşluklarda tutulan kan, tekrar dolaşıma karışır.

Bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere iki türlü penis protezi vardır. Bükülebilir olanlar, yarı sert bir haldedir. Şişirilebilir olan protezlerde, penisin sertleşmesi için testis torbasına yerleştirilen bir düğmeye basmak gerekmektedir. Bu durumda protezin haznesi içindeki sıvı penisin içine yerleştirilmiş olan silindir şeklindeki yapılara giderek sertleşmeyi sağlar. Kısaca protezler penis içine yerleştirilen iki adet silindir şeklindeki yapılardır. Dışarıdan hiç bir şekilde belli olmaz.

Penis protezi, androloji konusunda uzmanlaşmış üroloji doktorları tarafından takılır. Aşağıdaki listede, penis protez takma konusunda deneyimli üroloji doktorlarını bulabilirsiniz.

 

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) İşlemi Neden Yapılır?

Penil protez kimlere takılır? Peniste ereksiyonu yani sertleşmeyi  sağlayan atardamar ya da toplardamarlarda veya sinirlerde yetmezlik olması ya da tedaviye cevap vermeyen psikojenik bozukluk sonucu sertleşmenin olmaması, peniste eğrilik ve ağrıya neden olan  Peyroni hastalığı gibi durumlarda penis protezi takılır.


Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) İşlemi Öncesi Hazırlık Nasıldır?

Penil protez ameliyatından önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Ameliyat gününden önceki  geceden itibaren hiçbir şey yenmemelidir. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilmelidir.


Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) İşlemi Sonrası

Penil protez ameliyatı olan hastaların ameliyattan sonra dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır; Bir hafta sonra dikişlerinizi aldırmalısınız, 6 haftalık bir sürede cinsel ilişkiden  kaçınılmalıdır, doktorunuz tarafından belirtilen zamanlarda mutlaka kontrole gelmeli ve size önerilen ilaçları kullanmalısınız.

 


Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Komplikasyonları Nelerdir?

Penil protez ameliyatının taşıdığı bazı riskler (komplikasyonlar) vardır. Bunlar;

 1. Operasyon sırasında korporeal perforasyon gelişebilir ve ek cerrahi müdahaleye gereksinim duyulabilir.
 2. Takılan protez enfekte olabilir. Bu enfeksiyon aAntibiyotik ile tedavi edilebilir ya da gerekirse protez çıkartılabilir.
 3. Operasyondan sonra yara iyileşmesine bağlı fibrozis gelişebilir ve bu nedenden dolayı ikinci bir cerrahi müdahale gerekebilir.
 4. Cinsel birleşme beklentisi istenilen düzeyde olmayabilir.
 5. Protezin yaptığı basıya bağlı olarak peniste bası yarası gelişebilir. İkinci bir cerrahi operasyona ihtiyaç duyulabilir ve protezlerin çıkarılması gerekebilir.
 6. Operasyon alanında ya da idrar yollarında enfeksiyon oluşabilir. Antibiyotik ile tedavi edilir.
 7. Ameliyat kesi yerinde enfeksiyon gelişebilir. Antibiyotik tedavisi gerekebilir .
 8. Protez takıldıktan sonra en az 6 hafta boyunca cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
 9. Zamanla yara yerinde zayıflama oluşabilir ve yara yeri tamamen ya da kısmen açılabilir.
 10. Bazı kişilerde yara yeri iyileşmesi anormal olabilir ve yara kalınlaşabilir.
 11. Şişirilebilir protez takılıyorsa zaman içinde protezin mekanik aksamlarında bozukluk gelişebilir ve çıkarılması gerekebilir.
 12. Tüm protezlerin bir kullanım ömrü vardır ve bu sürenin sonunda protezler çalışmaz hale gelebilir ve çıkarılması veya değiştirilmesi gerekebilir.

 


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Penil Protez (Mutluluk Çubuğu)’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım