Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Anjiyografi (Damar Filmi)

Anjiyografi (Damar Filmi) Nedir ?

Anjiyografi, damarlarının görüntülenmesidir. Bu işlemde damar içine, damarların görünür hale gelmesini sağlayan bir ilaç (kontrast madde) verilir ve özel röntgen cihazları yardımıyla filmler çekilir. Anjiyografi hem tanı hem de tedavi amacıyla yapılabilir.

Anjiyografi sayesinde organları besleyen damarlar görüntülenir ve eğer varsa bu damarlardaki anevrizma (balonlaşma) ve daralma gibi hastalıklar tespit edilir. Anjiografi sırasında anjiyoplasti (daralmış damarı balon ile genişletme) ve embolizasyon (bir damarı tıkama) gibi tedavi edici işlemler de uygulanabilir.

Beyin anjiyografisi,  beyin damarlarındaki anevrizma (baloncuk) ve yapısal bozuklukları görmek, betin hastalıklarının tanısını koymak, bazı anevrizmanın tedavisi (koillenmesi), beyindeki bir tümörü besleyen damarların ameliyat öncesinde tıkanması ve beyin kanamasının nedenini ortaya koymak için kullanılır.

Beyin anjiyografisi, girişimsel nöroradyoloji konusunda uzmanlaşmış radyoloji ya da beyin-omurilik-sinir cerrahisi doktorlarınca yapılmaktadır. Aşağıdaki istede bu konuda deneyimli olan doktorları görmektesiniz.


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Anjiyografi (Damar Filmi)’’ Uygulayan Doktorlar