Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Çocuk Cerrahisi

Çocukların (0-16 yaş) cerrahi hastalıklarının tedavisi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu konuda uzmanlaşmış doktorlara çocuk cerrahisi uzmanı ya da pediatrik cerrah denir.

Çocukların vücut yapıları ve metabolizmaları erişkinlerinkinden farklıdır. Bu yüzden çocuklarla ilgili cerrahi girişimlerin bu konuda eğitim almış ve uzmanlaşmış çocuk cerrahları tarafından yapılması gereklidir. Çocukta ve erişkinde aynı isimle adlandırılan bir hastalık, çok farklı yöntemlerle tedavi edilmektedir. Çok küçük denilebilecek bir cerrahi girişim bile, uygun şartlarda yapılmaz ise çocuklarda çok ciddi psikolojik travmalara sebep olabilir.

Çocuk cerrahisi; doğuştan olan bozuklukların ameliyat ile düzeltilmesi, cerrahi girişim gerektiren çocukluk çağı hastalıklarının tedavisi ve bebek daha doğmadan doğum öncesi saptanan anomaliler ile ilgili kararların alınmasında anne-baba adaylarına danışmanlık yapma ile ilgilenir.

Çocuklarda görülen baş ve boyun hastalıkları, akciğer, göğüs boşluğu ve solunum yolları hastalıkları, karın duvarı ve karın içi organların hastalıkları, hormon hastalıkları, böbrek ve idrar yolları hastalıkları ve üreme organları ile ilgili hastalıklar, karaciğer ve safra yolları hastalıkları, yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı (duedonum) ve bağırsak hastalıkları çocuk cerrahisinin ilgi alanına girmektedir.

 
‘’Çocuk Cerrahisi’’ Uzmanları

‘’Çocuk Cerrahisi’’ Bölümünün Bulunduğu Hastaneler ve Klinikler

"Çocuk Cerrahisi" İle İlgili Makaleler

Çocuklarda karın ağrısı nedenleri nelerdir?

11.12.2014 00:58 304 Görüntülenme


Çocuklarda karın ağrısının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Ertesi günü gireceği bir sı Devamı...

"Çocuk Cerrahisi" İle İlgili Sorular

Cevaplandı

Duyma sikintisi ve pipi deligi

20.12.2017 15:42 97 Görüntülenme


Merhaba hocam hiposoadias vr kulaga tup takilmasi ayni amaliyatla yapilabilirmi yoksa ayri ameliyatlarmi gerektirir Devamı...

Cevaplandı

Kasık fıtığı ameliyati

16.12.2017 02:15 110 Görüntülenme


Kasık fıtığı ameliyatı. Çocuk ameliyatına hocalarımı yoksa asistanları yapıyor. Devamı...

İzmir Web Tasarım