Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Migren (Yarım Baş Ağrısı)

Migren (Yarım Baş Ağrısı) Nedir ?

Migren, belli aralıklarla tekrar eden ve şiddetli baş ağrısı ile beraber bulantı, kusma, ışık ya da sese karşı tahammülsüzlük şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Migrende görülen baş ağrısı zonklayıcı bir karekterdedir ve genellikle başın bir tarafında (yarım baş ağrısı) görülür.
Çoğu migren hastasında baş ağrısı başlamadan yaklaşık yarım saat kadar önce aura denilen bir dönem görülür. Aura döneminde tek taraflı görme kaybı, kör noktalar, gözde ışık çakmaları, titreyen çizgiler ve kol ve bacakta uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler ortaya çıkar.
Migrenin tam nedeni bilinmemekle beraber, beyin dokusundaki kimyasal maddelerdeki değişim tarafından tetiklendiğine inanılmaktadır. Migren sıklıkla ergenlik yıllarına başlar ve kadınlarda daha yaygındır. Ailesinde migren olanlarda, migren görülme ihtimali daha fazladır.

Tipik belirtiler; şiddetli bir baş ağrısı (zonklayıcı), bulantı, kusma, ışık ya da sese karşı tahammülsüzlük, tek taraflı görme kaybı, gözde kör noktalar, ışık çakmaları ve titreyen çizgiler, kol veya bacakta uyuşma ve karıncalanmadır.

Migren hastalığı tanı ve tedavisi ile nöroloji, çocuk nörolojisi ve algoloji (ağrı bilimi) ilgilenir. Aşağıdaki listede bu doktorları görmektesiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

İlgili Bağlantılar

‘’Migren (Yarım Baş Ağrısı) ’’ Uzmanları

‘’Migren (Yarım Baş Ağrısı)’’ Tedavisinin Yapıldığı Hastaneler

İzmir Web Tasarım