Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Felç (İnme)

Felç (İnme) Nedir ?

Felç ya da diğer adıyla inme, beyin damarlarından birinin bir pıhtı ile tıkanması sonucu (iskemik inme) ya da beyin damarındaki bir baloncuğun (anevrizma) patlaması ile oluşan beyin kanaması (hemorojik inme) sonucu, beynin bazı bölümlerinin kanlanamaması nedeniyle meydana gelmektedir.

Felç (inme) meydana geldiğinde, hastaya acilen tibbi müdahale yapılmalıdır. Çünkü beyin dokusu oksijensizliğe son derece duyarlıdır. Eğer beyin hücreleri dört dakikadan fazla  oksijensiz kalırsa ölmeye başlar ve beyinde kalıcı hasar meydana gelir. 

İnme tedavisi, inmenin tipine bağlıdır, bu yüzden yapılacak ilk adım, meydana gelen inmenin çeşidini tespit etmektir. İskemik inmede tıkanan damar açılmalıdır. Bu ya damarı tıkayan pıhtının eritilmesi (aspirin ya da dipiridamol gibi pıhtı eritici ilaçlar verilebilir), ya da damara bir kateter yerleştirilmesiyle olur. Hemorajik inmede ise kanamayı engellemek için patlayan damarı tıkamak amacıyla cerrahi işlem uygulamak gerekebilir. Bunun için ya  kraniyotomi  (kafatasının açılması) ya da  bir kateter ile damar içine girilerek kanayan damarın tıkanması (endovasküler embolizasyon) işlemi uygulanır.

Felç (inme) tedavisi nöroloji (pıhtının eritilmesi), beyin cerrahisi (kafatasının açılması), girişimsel radyoloji (damarın pıhtı ile tıkanması işlemi-embolizasyon) ve fiziksel tıp ve reahabilitasyon (rehabilitasyon tedavisi) uzmanları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki sayfa size, inme (felç) tedavisi konusunda uzman  doktorları bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Felç (İnme) ’’ Uzmanları

İzmir Web Tasarım