Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Nedir ?

Omurga, omur adı verilen kemiklerin üst üste dizilmesinden meydana gelmiştir. Vertebra olarak da bilinir. İki omur arasında disk denilen ve omurlar arasında adeta bir yastık görevi gören bir yapı vardır. Diskin merkezinde jelimsi bir tabaka olan ve nükleus pulpozus adı verilen bir madde bulunur. Bu jelimsi madde dışarıdan bir zar tabakası ile (nükleus fibrozus) sarılmıştır. Yaşlanmayla birlikte, diskin merkezinde bulunan bu jelimsi madde özelliğini kaybeder. Bu durum normalde bir yastıkçık yani bir amortisör gibi görev yapan diskin, artık görevini yapamaz hale gelmesine neden olur. Diskin merkezindeki bu bozulma nedeniyle dış tabakada da yırtılmaya yol açabilir. Dış tabakadaki bu yırtılma sunucu, diskin merkezindeki madde dışarı doğru çıkarak fıtıklaşır ve sinirler üzerine bası yapar. Bu duruma disk hernisi ya da disk fıtığı adı verilir.

Disk hernisi, omurganın boyun (boyun fıtığı), sırt (sırt fıtığı) veya bel (bel fıtığı) bölümlerinde meydana gelebilir. Boyun fıtığı (servikal disk hernisi), boyun omurundaki sinirlere bası yaparak, boyun ağrısı, ellerde ve kollarda ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi durumlara neden olabilir. Bel fıtığı (lumbal disk hernisi), bel omurundaki sinirler üzerine bası yapabilir ve siyatik adı verilen ve bacakta ağrı, uyuşukluk, karıncalanma ve güçsüzlüğe yol açabilir.

Bel fıtığı belirtileri arasında, bel ağrısı, genellikle tek taraflı olan ve belden bacağa doğru yayılan bacak ağrısı, bacakta uyuşma, yanma, keçeleşme ve karıncalanma, ayak bileğinde güç kaybı, topallama, yürürken ayak bileğinin dönmesi, idrar kaçırma ya da idrar yapamama, kabızlık ya da dışkı kaçırma, bacakta felç ve sertleşme olmaması bulunmaktadır.

Bel fıtığı tanı ve tedavisi ile beyin-omurilik-sinir cerrahisi, algoloji (ağrı bilimi) ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon (fizik tedavi) bölümleri ilgilenmektedir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Bel Fıtığı ’’ Uzmanları

İzmir Web Tasarım