Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Vazektomi (Meni Kanalı Bağlatma) ve Vazektomi Geri Çevirme Ameliyatı

Vazektomi (Meni Kanalı Bağlatma) ve Vazektomi Geri Çevirme Ameliyatı Nedir ?

Vazektomi, erkeği kısır hale getirmek ve kalıcı bir doğum kontrolü sağlamak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlemde,erkekte testiste üretilen tohum hücrelerini penis içindeki idar borusuna taşıyan kanal (vas deferns) bağlanır ve kesilir. Vazektomi çok etkili bir doğum kontrol yöntemidir ve çocuk sahibi olmak istemeyen erkek için kalıcı bir çözümdür. 
Vazektomi, bir erkeğin semen miktarında önemli bir azalma meydana getirmez. Yine bu işlem, erkeklik hormonunun (testosteron) üretilmesini ve salgılanmasını etkilemez. Bu nedenle erkeğin cinsel gücünde, penis sertleşmesinde (ereksiyon) ve ejekulasyonunda (boşalma) olumsuz yönde hiçbir değişiklik olmaz.
Skrotum (testis torbası) ön yüzündeki deri uyuşturulduktan sonra  0,5 cm lik çok küçük bir kesi yapılır ve meni kanalına (vaz   deferens) ulaşır ve kesilerek veya koterize edilerek (yakılarak) ayrıldıktan sonra, uçları klipslendikten veya bağlandıktan sonra skrotum içine geri gönderilir. Bu işlem daha sonra diğer taraf içinde yapılır.
Vazektominin kadınlardaki karşılığı tüplerin bağlanması işlemidir. Tüp bağlanması ile karşılaştırıldığında, vazektomide başarısızlık oranı (eşin hamile kalması) daha düşüktür, çok daha kolay uygulanır ve daha az komplikasyona yol açar.
Vazektomi uygulanmış olan bir kişi daha sonra çocuk sahibi olmak isterse, bu kişiye vazektomi geri çevirme ameliyatı (vazektomi reversal) uygulanır. Bu işlemde, daha önceden kesilmiş olan meni kanalının uçları mikroskop altında uıygulanan bir mikrocerrahi işlemi ile yeniden birleştirilir.
Vazektomi  ve vazektomi geri çevirme (vazektomi reversal) ameliyatları, androloji  konusunda uzmanlaşmış üroloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki liste, vazektomi  ve vazektomi geri çevirme ameliyatı konusunda deneyimli bir doktor bulmanıza yardımcı olacaktır.

Vazektomi (Meni Kanalı Bağlatma) ve Vazektomi Geri Çevirme Ameliyatı İşlemi Neden Yapılır?

Çocuk sahibi olmamak için 


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Vazektomi (Meni Kanalı Bağlatma) ve Vazektomi Geri Çevirme Ameliyatı’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım