Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Üretroplasti (Açık Üretra Darlığı Ameliyatı)

Üretroplasti (Açık Üretra Darlığı Ameliyatı) Nedir ?

Üretera ya da dış idrar kanalı, mesaneden (idrar torbası) penis ucuna kadar uzanan, mesanedeki idrarın boşaltımasını sağlayan, erkeklerde içinden meninin de geçtiği, boru şeklinde bir yapıdır. Yaralanmalar ve geçirilen enfeksiyonlar gibi çeşitli nedenlerden dolayı, üretranın herhangi bir bölümünde darlık oluşabilir. Bu durumda idrar dışarı çıkarken zorlanır ve kişi idrarını ince yaptığını ve ıkınma ihtiyacı duyduğunu tarif eder.

Tedavisi darlığın yerine uzunluğuna göre değişir. Darlık kısa ise (1.5-2 cm’nin altında), penis ucundan özel bir alet ile girilerek darlık açılabilir (internal üretrotomi). Darlık açılıp bir sonda takılır ve bu sonda 3 gün sonra çekilir. Ancak üretra darlıkları sık tekrarlar ve kişinin defalarca ameliyat olması gerekebilir.

Dış idrar kanalındaki bu darlık çok sık tekrar ediyorsa, idrar kanalında ‘yalancı yol’ denilen durum oluşmuşsa, aşırı ağrı veya kanama yapıyorsa, tekrarlayan enfeksiyonlar sonucu kana mikrop karışıyorsa veya darlığın uzunluğu 2 cm’den fazlaysa ‘üretroplasti’ denilen işlem uygulanır. Bu işlemde, idrar kanalındaki darlığın yerine bağlı olarak, penis alt yüzünden veya testis torbasının altından yapılan bir kesi ile idrar kanalına ulaşılır. Darlığın olduğu bölüm bulunarak çıkarılır. Kalan sağlam dokular uçuca dikilerek yeni bir kanal oluşturulur. Eğer çıkarılan kısım uzunsa, yanağın iç yüzünden alınan mukoza veya vücudun başka bir yerinden (kulak arkası) alınan deri dokusu kullanılmak suretiyle yeni bir kanal oluşturulur. İdrar kanalındaki dar bölüm tamamen çıkarılıp yol tekrar oluşturulduktan sonra kesi kapatılarak işlem sonlandırılır. 

Üretroplasti, üretra cerrahisi konusunda uzman olan üroloji doktorları tarafından yapılır. Aşağıdaki listede üretroplasti ameliyatı konusunda deneyimli olan üroloji doktorlarını bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Üretroplasti (Açık Üretra Darlığı Ameliyatı)’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım