Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Bariatrik Cerrahi (Obezite Cerrahisi, Zayıflama Cerrahisi)

Bariatrik Cerrahi (Obezite Cerrahisi, Zayıflama Cerrahisi) Nedir ?

Bariatrik cerrahi, zayıflama cerrahisi ya da diğer adıyla obezite cerrahisi,  obezite (aşırı şişmanlık) sorunu olan kişilerde uygulanan yaşam tarzı değişiklikleri, diyet, egzersiz ve ilaç tedavilerinin işe yaramaması durumunda uygulanan cerrahi yöntemlerdir.

Obezite ya da şişmanlık, bir kişinin vücut kitle endeksinin  40'ın üzerinde olması halidir. Obezite cerrahisinde amaç, kişinin tükettiği gıda miktarını azaltarak zayıflamasını sağlamaktır. Bunlar arasında gastrik bypass, mide bandı ve tüp mide gibi çeşitli cerrahi işlemler bulunmaktadır. Bu işlemler açık ya da laparoskopik (kapalı) cerrahi yöntemlerle yapılır.

Bu uygulamalardan sonra hastada aşırı kilo kaybı nedeniyle bazı hastalarda citte sarkmalar meydana gelebilir. Bu dokuların estetik açıdan toparlanması ve düzeltilmesi işlemlerine ise post-bariatrik cerrahi adı verilmektedir. En sık kullanılan post-bariatrik cerrahi yöntemlerin başlıcaları; abdominoplasti (karın germe), meme şekillendirme, kol, bacak ve kalça germe ile boyun germe işlemleridir.

Kilo fazlalığı, diyabet, kolesterol ve tansiyon yüksekliği ile seyreden bozukluğa metabolik sendrom adı verilmektedir. Metabolik sendromun ameliyat yöntemleri ile tedavi edilmesine de metabolik cerrahi denmektedir. Ancak metabolik cerrahi denince anlaşılan, tip-2 diyabetin yani erişkinlerdeki şeker hastalığının ameliyatla tedavi edilmesidir. Bu ameliyatın amacı, hastanın daha çabuk doymasını ve daha az miktarda yemek yemesini sağlamaktır.

Bariatrik cerrahi  ve metabolik cerrahi, bu konuda uzmanlaşmış olan genel cerrahi doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede, bariatrik ve matabolizma cerrahi konusunda deneyimli bir doktor bulabilirsiniz.

Bariatrik Cerrahi (Obezite Cerrahisi, Zayıflama Cerrahisi) İşlemi Neden Yapılır?

Obezite yani zayıflama cerrahisi kilolarından kurtulmak isteyen herkese yapılmaz.  Bu ameliyata karar vermede o kişinin vücut kitle indeksi önemlidir. Vücut kitle indeksi 25 ve üzerinde olan kişiler fazla kilolu, 30 ve üzeri olan kişiler şişman, 40 ve üzerinde olan kişiler ise çok şişman (morbid obez)  olarak kabul edilmektedir.

Obezite cerrahisi  vücut kitle indeksi sadece  40’ın üzerinde olan kişilere uygulanmaktadır. Ancak vücut kitle indeksi 35-40 arası olup da kiloya bağlı şeker hastalığı ya da eklem rahatsızlığı bulunanlara da yapılabilmektedir.

Obezite ameliyatının uygulanabilmesi için aranan diğer bazı şartlar ise şunlardır;

  • En az bir yıllık yaşam tarzı değişikliği, diyet ya da ilaç kullanma gibi yöntemler ile zayıflayamamış olmak,
  • Obezitesinin en az 5 yılddır bulunması ve tedavi edilememesi,
  • Şişmanlığa neden olabilecek hormonal bir bozukluğun bulunmaması,
  • Aşırı alkol kullanımı ya da uyuşturucu madde bağımlılığının olmaması,
  • Kişinin anlama ve uyum kabiliyetininde bir sıkıntının olmaması,
  • Ameliyat sonrası dönemde obezite ekibiyle uyum içinde olabilmesi,
  • Ameliyata engel olabilecek başka bir durumunun bulunmaması.

Bariatrik Cerrahi (Obezite Cerrahisi, Zayıflama Cerrahisi) İşlemi Öncesi Hazırlık Nasıldır?

Hasta ameliyat öncesi  bir obezite cerrahı ve ekibi tarafından değerlendirilmelidir.

Hastanın ameliyat olması gerekli ve ameliyat olmasına mani bir durumu yoksa, üst sindirim sistemini  incelemek için gastrokopi denilen işlem yapılır.

Karaciğerin büyüklüğünü tespit etmek için ultrasononografi gerekebilir.

Hastada helikobakteri pilori adı verilen bir bakteri saptanmışsa öncelikte bunun tedavi edilmesi gerekir.

Ameliyat öncesi hastanın kilo vermesi sağlanırsa karaciğer büyüklüğü azaltır. Bu yüzden düşük kalorili diyetler ameliyat öncesi kilo kaybı için uygulanabilir.

Daha sonra hasta için en uygun olan ameliyat şekline hasta ile doktoru birlikte karar verir.


Bariatrik Cerrahi (Obezite Cerrahisi, Zayıflama Cerrahisi) İşlemi Sonrası

Ameliyat sonrası erken dönemde çekilen bir ilaçlı filim ile dikiş yerlerinden sızıntı olmadığına bakılır. Eğer bir kaçak görülmez ise hastaya sıvı gıda verilir. Sorun yaşanmaz ise ameliyattan sonra 3. ya da 4. gün hasta taburcu edilebilir.

Hastanın daha önceden varsa aldığı tedavilerin (şeker ilaçları, tansiyon ilaçları vs.)  yeniden düzenlenmesi gerekir. Hasta bu açıdan ilgili uzman tarafından değerlendirilir ve bilgilendirilir.

Normal şartlarda hasta ameliyattan bir ay sonra kendisini ameliyat eden doktor tarafından kontrole çağrılır ve değerlendirilir. Bir ile iki yıl boyunca düzenli olarak kontrollere gelmesi istenir. Bu kontroller sırasında hasta kilo kaybı, vücuttaki sıvı dengesi ve vitamin takviyesi açısından değerlendirilir.

Hastanın kilo kaybetmesine bağlı olarak karın bölgesi, kasık ve kolların üst taraflarında gelişen deri sarkmaları ve katlanmalar ameliyattan 1-2 yıl sonra plastik cerrahi tarafından değerlendirilir..


Bariatrik Cerrahi (Obezite Cerrahisi, Zayıflama Cerrahisi) Komplikasyonları Nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi obezite cerrahisinde de ameliyat sırasında ölüm görülebilir. Ancak bu durum çok nadir olup %0.5’in altındadır.

Bacak damarlarında pıhtı oluşumu (venöz tromboz)  ve akciğerler pıhtı atması (akciğer embolisi) görülebilecek bir başka sorundur.

Dikiş yerlerinden olan kanama ya da sızıntı nedeniyle yeniden ameliyata alınma gerekebilir.

Ameliyat sonrası dönemde endoskopik muayene, yapıştırma ya da dikiş gerekebilir.


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Bariatrik Cerrahi (Obezite Cerrahisi, Zayıflama Cerrahisi)’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım