Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Artroskopik Cerrahi (Kapalı Eklem Ameliyatı)

Artroskopik Cerrahi (Kapalı Eklem Ameliyatı) Nedir ?

Artroskopi, özel ışıklı bazı aletler kullanılarak eklem aralığının görülmesi işlemidir. Artroskopik cerrahi, artroskopi işlemi ile yani eklem boşluğunun açılmadan eklem hastalıklarının ya da yaralanmalarının tanısının konulması ve tedavi edilmesinde kullanılan cerrahi yöntemlerdir.

Artroskopi işleminde, eklem aralığına ucunda kamera olan özel bir alet ile girilerek, eklemin içi görülür. Artroskopi, bir eklemdeki bağ yırtıkları, kıkırdak yaralanmaları veya hasarlanmalarının tanısının konulması için sıkça yapılan cerrahi işlemdir.

Artroskopik cerrahi ise artroskopik eşliğinde cerrahi işlem yapmaktır. Artroskopi sırasında yaralanmış bağ tamiri ya da hasarlı eklem kıkırdağına işlem uygulanır. Açık eklem cerrahisine göre daha az travmatiktir, uygulaması daha hızlıdır ve iyileşme süresi daha kısadır. Artroskopik cerrahi spor yaralanmalarında ve yaşlanmaya bağlı eklemlemde meydana gelen hasarların düzeltilmesinde sık olarak kullanılır.

Artroskopik cerrahide sıkça uygulanan işlemler; diz ekleminde ön çapraz bağ  ve menisküs yırtığı onarımı ve omuz ekleminde yırtılmış rotator kılıf onarımı ameliyatıdır.

Artroskopik cerrahi, bu konuda uzmanlaşmış ortopedi ve travmatoloji doktorları tarafından yapılır. Aşağıdaki listede, artroskopik cerrahi konusunda deneyimli olan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Artroskopik Cerrahi (Kapalı Eklem Ameliyatı)’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım