Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Ağrısız Doğum (Epidural Anestezi)

Ağrısız Doğum (Epidural Anestezi) Nedir ?

Rahim içinde belli bir olgunluğa geldikten sonra bebeğin, vajina yoluyla dış dünyaya çıkması işlemine doğum denir.  Normal doğum olayı, düzenli ve 5-10 dakikada bir gelen şiddetli sancıların hissedilmesiyle başlar.  Bu düzenli sancılar başladığında rahim ağzı (serviks) kapalıdır. Sancıların başlamasından rahim ağzının tam olarak (10 cm) açılmasına kadar geçen süre doğumun birinci evresini, rahim ağzının tam olarak bebeğin doğumuna kadar geçen süreye doğumun ikinci evresini ve bebek doğduktan bir süre sonra plasentana kadar geçen sürede  doğumun üçüncü evresini oluşturur. Normal bir doğum, kadının ilk gebeliklerde daha uzun sürer (yaklaşık 10 saat civarında), ancak doğum sayısı arttıkça doğumun süresi de kısalır (5-7 saat).

Doğum sancısı, doğum sırasında rahim kaslarının içindeki bebeği dışarı atmak için kasılması sonucu ortaya çıkan çok şiddetli bir ağrıdır ve bir çok kadın tarafından yaşamlarındaki en şiddetli ağrı olarak tarif edilir. Bu ağrının şiddeti,  bebeğin iriliği, bebeğin rahim içindeki duruş şekli, pelvis kemiklerinin (çatı) genişliği ve rahim kasılmaların gücü ve kişinin ağrı eşiği çeşitli nedenlere bağlıdır.

Doğum sancılarının hafifletilmesi için damar yolu ile verilen ilaçlar, annede sersemlik ve uyku hali, bulantı, kusma, kaşıntı, kabızlık, solunum güçlüğü ve mesanede idrar birikmesine neden olabilir. Yine bu ilaçlar anne sütünün gelmesini ve emzirmenin başlamasını  geciktirebilir. Bu nedenle doğum sancılarını gidermek için başka arayışlar içine girilmiştir.

Epidural aralık, omurilik zarı ile omurga arasındaki milimetrik bir boşluktur. Bu aralığa, omuriliğin çeşitli seviyelerinden ilaç verilmek suretiyle pek çok ameliyatın yapılması, ameliyat sonrası ağrıların azaltılması ve geçmeyen kronik ağrıların tedavisi mümkün olabilir.

Epidural anestezi ile doğum, halk arasında "ağrısız doğum" olarak da bilinir ve günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılır. Bel hizasından epidural aralığa yerleştirilen çok ince bir tüpten (kateter) verilen bir ilaçla, vücudun alt yarısı uyuşturulur ve bu bölgelerden gelen ağrı sinyallerinin iletimi geçici olarak durur ve böylece ağrılı uyarının çıktığı bölgedeki  ağrılar duyulmaz. Verieln ilacın miktarı, sadece rahim kasılmaları sırasındaki ağrıyı ortadan kaldıracak, ancak rahim kasılmalarını azaltmayarak şekilde ayarlanır. Bu yöntemde kişi sadece ağrıyı hissetmez, ancak dokunma duyusu ve hareket etmede bir kısıtlanma olmaz. Bu işlemden sonra anne adayı kalkıp oda içinde yürüyebilir, her türlü ihtiyacını görebilir. Rahim kaslarının kasılması ve doğum olayına anne adayının aktif olarak katılımı etkilenmez.

Epidural anestezi işlemi, anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanlarınca yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu epidural anestezi konusunda deneyimli doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Yapar?

İlgili Bağlantılar

‘’Ağrısız Doğum (Epidural Anestezi)’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım