Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Ağrı Tedavisi

Ağrı Tedavisi Nedir ?

Ağrı tedavisi ile ilgilenen bilim dalı algolojidir.  Ağrı, vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, bir hastalığa bağlı olan ya da olmayan ve kişi için rahatsız edici bir duyudur. Ağrının akut ağrı ve kronik ağrı olmak üzere başlıca iki çeşidi vardır.

Akut ağrı; çeşitli hastalıkların habercisi olan ve birden bire ortaya çıkan (akut) bir ağrıdır. Akut ağrı vücuttaki bir hastalığın (kas ya da kemik gibi iskelet sistemindeki bir hasarın,  romatizmal bir hastalığın, iltihabi bir durumun veya bir kanserin) habercisi olabilir.

Kronik ağrı ise; uzun süredir devam eden (kronik) bir ağrıdır. Kronik ağrı, akut ağrı gibi bir hastalığın belirtisi olaktan daha çok, kendisi başlı başına bir sorundur.  Başlıca ağrı türleri; baş ağrısı, boyun ağrısı, bel, sırt ve bacak ağrısı, omuz ve kol ağrısı, yüz ağrısı (nevralji), damar tıkanıklığına bağlı olan ağrı ve kanser ağrısıdır.

Algoloji (ağrı bilimi) bir üst uzmanlık alanıdır. Anesteziyoloji ve reanimasyon, nöroloji (beyin ve sinir hastalıkları) ve fiziksel tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinin bir üst uzmanlık alanıdır. Yani bu bölüm doktorları 2 yıl daha bu konuda uzmanlık yapatıktan sonra algoloji uzmanı (algolog) olamaya hak kazanırlar. Aşağıdaki listede algoloji konusuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Ağrı Tedavisi’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım