Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Tıbbi Patoloji

Patoloji; hastalıklar sonucu hücre, doku ve organların yapısında meydana gelen değişikliklerin tanınması, araştırılması ve incelenmesiyle ilgilenen bir tıp bilim dalıdır. Patoloji, hastalıkların nedenleri, hastalığın nasıl meydana geldiği, hastalık sonucu ilgili hücre, doku ve organlarda meydana gelen  yapısal değişiklikleri ve bu durumun klinik açıdan önemini inceler. Patoloji alanında uzmanlaşmış olan doktorlara patolog veya patoloji uzmanı denir.

Patoloji; ameliyat sırasında alınan organları, biyopsi ile elde edilen doku parçalarını ve şüpheli ölüm durumlarında uygulanan otopsi ile vücuttan elde edilen numuneleri  çıplak gözle ve mikroskop altında inceleler, topalanan bu vücut numunelerinin biyokimyasal tetkiklerini yapar ve gerektiğinde hastalığın tanısını koyabilmek için özel maddeler ile işaretlenmiş antikorları kullanır.

Patolojinin, sitopatoloji (vücut sıvılarının incelenmesi), nöropatoloji (sinir sistemi) ve dermatopatoloji (deri patolojisi) gibi alt birimleri bulunmaktadır.  Sitopatoloji, vücuttan elde edilen sıvı numunelerde etkilenmiş hücreleri inceleyerek tanı koyma amacını taşıyan patolojinin bir alt dalıdır.


Tıbbi Patoloji Hangi Tıbbi İşlemleri Uygular?

‘’Tıbbi Patoloji ’’ Uzmanları

‘’Tıbbi Patoloji ’’ Bölümünün Bulunduğu Hastaneler ve Klinikler

"Tıbbi Patoloji " İle İlgili Makaleler

Biyopsi nedir, neden yapılır?

16.12.2014 23:23 368 Görüntülenme


Biyopsi işlemi, mikroskop altında incelenmek üzere vücuttan bir doku parçasının çıkarılmas Devamı...

İzmir Web Tasarım