Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Perinatoloji (Riskli Gebelik)

Perinatoloji, sorunlu gebeliklerin tanısı, takibi ve tedavisi ile ilgilenen kadın hastalıkları ve doğum bölümünün bir yan dalı, yani bir üst uzmanlık alanıdır. Perinatoloji uzmanlığı için, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olduktan sonra, ek olarak en az 3 yıl süre ile bu konuda bir süre daha uzmanlık eğitimi almak gerekmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan bir doktor gerekli sınavlardan sonra 3 yıllık bir eğitim daha alarak “Perinatoloji Uzmanı” olmaya hak kazanırlar. Peninatoloji uzmanına “Perinatolog” da denir.

Perinatoloji; hem anne hem de anne karnında bulunan ve fetüs adı verilen bebeğin sağlığı ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Perinatolojinin amacı riskli gebelik durumlarını belirlemek, buna göre gebeyi takip etmek ve tedaviyi planlamaktır. Riskli gebelikler genellikle, genetik yapı, anne yaşı ve annenin yaşam tarzına (sigara içmek, kilo, ilaç kullanımı, egzersiz ve stres) bağlıdır. Perinatoloji işte bu yüksek risk grubundaki gebelikleri belirler ve önlem alır.

Perinatoloji uzmanı, gebelik sırasında ortaya çıkan tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığı gibi durumları tespit eder. Ayrıca eğer var ise annenin mevcut hastalıklarına bağlı olarak çocuk ve anne üzerinde gelişebilecek olumsuz durumlar açısından gebelikleri takip eder. Çoğul gebelik, erken doğum, gelişme geriliği, tekrarlayan düşükler gibi sıkıntılı durumda tanı ve tedavi için ultrasonografi ile tarama yapar, şüpheli durumlarda plasentadan biyopsi alır, bebeğin içinde yüzdüğü sıvıdan inceleme için örnek almak (amniyosentez), bebeğin göbek kordonundan kan örneği almak (kordosentez ) gibi bir çok önemli ve riskli tıbbi işlemleri gerçekleştirir. Perinatoloji uzmanı ayrıca, tanıyı koyduktan sonra tedavisi mümkün olan durumlar için fetüs üzerinde ilaç ya da cerrahi tedavi (fetal cerrahi) uygular. Perinatoloji (Riskli Gebelik) Hangi Tıbbi İşlemleri Uygular?

‘’Perinatoloji (Riskli Gebelik)’’ Uzmanları

‘’Perinatoloji (Riskli Gebelik)’’ Bölümünün Bulunduğu Hastaneler ve Klinikler

"Perinatoloji (Riskli Gebelik)" İle İlgili Sorular

Cevaplandı

Kafada su toplaması

16.06.2017 01:12 134 Görüntülenme


Hocam bugun gıttıgım doktorda kafasının buyuk oldugunu ve sıvı toplandıgı soylendı ve suan 16hafra 4gunluk hamıleyım kac mm oldugu soylenmedı umut yok yasamaz dedıler fakat kalp atısı var ne yapmalıyım ltfen Devamı...

Cevaplandı

Bebeğin susuz kalması

08.03.2017 13:46 162 Görüntülenme


Hocam şuan 21 haftalık hamileyim 16 haftada bebeğin suyu yok alınıcak dendi aldırmadık bebekte hiçbir sıkıntı çıkmadı kesedede sızıntı çıkmadı yardımcı olurmusunuz ne yapabiliriz biz Devamı...

İzmir Web Tasarım