Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Çocuk Genetik Hastalıkları

Çocuk genetik hastalıkları, çocukluk yaş döneminde (0-18 yaş) görülen genetik hastalıkların tanısı, tedavisi ve izlemi ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

çocuk genetik hastalıkları, genetik hastalıklarda asıl önemli olan hastalıkların önlenmesi olduğundan, genetik hastalıkların anne karnındayken tanısına yönelik incelemeleri gerçekleştirmektedir. Genetik olduğu düşünülen bütün hastalıklar hakkında genetik danışmanlık hizmeti vermektedir. Günümüzde kanserler, kalp ve damar hastalıkları, ruhsal bozukluklar ve ağır enfeksiyon hastalıkları gibi birçok hastalığın genetik temeli olduğu ortaya konmuştur. Bu konularla ilgili genetik danışmanlık, ayrıca zeka özürlü, görme özürlü, duyma özürlü ya da görünüm bozukluğu olan çocukların değerlendirilmesi yine çocuk genetik hastalıkları tarafından yapılmaktadır.

Çocuktan alınan kan, kemik iliği, kord kanı, doku örneği gibi numunelerde ve gebe kadınlardan alınan amniyon sıvısı örneğinde yapılan kromozom analizleri birçok genetik hastalığın tanısının konmasına veya hastalığa yatkınlık durumunun saptanmasına yardımcı olur.

 


Çocuk Genetik Hastalıkları Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?


‘’Çocuk Genetik Hastalıkları’’ Uzmanları

‘’Çocuk Genetik Hastalıkları’’ Bölümünün Bulunduğu Hastaneler ve Klinikler

İzmir Web Tasarım