Dini Takıntılar

13.11.2019 01:11 129 Görüntülenme

Dini Takıntılar

(Eyvah İmanımı Kaybettim)

Obsesif Kompulsif bozukluk olarak bilinen (OKB) halk dilinde takıntı ve vesvese olarak da isimlendirilir. OKB’nin etkisinden muzdarip olanların bir kısmında takıntılar, dini ilgilendirmektedir. Saf dini takıntılar olmakla beraber diğer takıntılarla beraber de görülebilir. Takıntı nedir sorusunun cevabını bir önceki yazımızda ele almıştık (Takıntılar Makalesini Okumak İçin Tıklayınız) kısaca özetleyecek olursak; mantıksız olduğunu bildiği halde, irade dışı bir şekilde tekrar tekrar kişinin zihnine gelen fikir ve hayallerdir.

Sık Görülen Dini Takıntı (Obsesyon) Türleri; 

Dini obsesyonların en yaygın olarak bilineni temel itikadi konulara dair olan; “Allah var mı; yok mu? Ahiret var mı? Sorgu-hesap var mı? Ya Allah yoksa? Allah adilse neden dünya böyle?” sorgulamalarıdır.

Yaygın olarak bilinen diğer dini obsesyon türleri ise, Allah’a küfür etme, günaha girmiş olup olmamakla ilgili şüpheler, farkında olmadan ahlaksızca davranış içinde olmak, dürtülerinin kontrolden çıkıp günaha gireceği endişesi, Peygamberlere inkar ya da küfür etmek, abdestin, gusül abdestinin, taharetin yanlış ya da eksik alındığını düşünme. Üzerinin kirli olduğunu düşünerek ibadetin kabul olmayacağına dair endişe, cehenneme gitme korkusu, kişinin kutsal değerlerine karşı hakaret içeren düşünce ve hayallerdir diyebiliriz.

“Bilinmesi gereken önemli husus ise bu bir inanç sorgulaması değildir. Çünkü bu kişiler Allah’a kuvvetle inanırlar. Bu düşünceler kalbin tasdiki ve aklın kabulü değil, aksine irade dışı söz dinlemeyen hayalin, şüphenin ve tefekkürün meyvesidir.”

Bu düşüncelere eşlik eden imanını kaybetme korkusu ile eyleme geçirelen yaygın davranış (kompulsif) türleri ise; 

Tövbe etme, zikir; özellikle Allah’ın varlığına birliğine dair zikirleri çekmek; (Kelime-i Şehadet- Kelime-i Tevhid) sürekli dua tekrarında bulunmak. Yapılan herhangi bir ibadetin kabul olmadığını düşünerek o ibadeti tekrar yerine getirmek (örneğin tekrar oruç tutmak, namaz kılmak vb). Eksik ya da yanlış kıldığını düşünerek namazı tekrarlamak, eksik ya da yanlış okuduğunu düşünerek namaz surelerini tekrar tekrar okumak, namazın olup olmadığına karar veremediği için namaz sonunda defalarca “sehiv secdesi” yapmak.

İbadet öncesi temizlik; (abdest, gusül, taharet) bu davranışları “mükemmel” olduğuna ikna olana kadar tekrar etmek, dini sorumlulukları tam yapıp yapmadığından emin olmak, dini olarak güvendiği kişilerden sürekli, “imanlı olduğuna”, “günahkar olmadığına” dair onay almaktır.

Zamanla kişilerde kaçınma davranışları dediğimiz, kişinin değerlerine uzak kalmasını gözlemleyebiliriz. Örneğin; namaz kılmama, Kuran okumama, dini konferanslara katılmama, camiye gitmeme, hac ibadetini erteleme, kısaca obsesyonlarını arttıran ortam ve kişilerden kaçınma diyebiliriz.

Yazımızı şöyle bir toparlayacak olursak; takıntıların etkisi altında olan zihin, sürekli kişinin dini değerlerine yönelik şüphe ve inkar içerisindedir. Ve bu şüphenin telafisi amacı ile kişilerde artan suçluluk duyguları, imanını kaybetme hatta dinden çıkma korkusuyla dini zikir ve ibadetlerde artış bazende ibadetlerden kaçınma olarak kişileri kendi değerlerinden uzaklaştırmaktadır. Terapilerimizde amaç, dini takıntıdan muzdarip olan kişilerin bu döngüden çıkmasını sağlamak, değerlerine uygun başa çıkma becerileri edinmesine rehberlik etmektir.

Sevgiyle Kalın...

Psk. Züleyha HACIOĞLU

Makale Hakkında Yorum Yap

Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

Benzer Makaleler

Davetsiz Misafir; Takıntılar

28.09.2018 11:32 401 Görüntülenme


Tekrar tekrar zihninize davetsiz misafir olarak gelen ve siz de sıkıntı yaratan düşünce, hayal, duygu veya istekleriniz varsa ya da aynı şeyi tekrar tekrar yapıyor olmaktan kendinizi alamıyorsanız obsesif kompülsif bozukluğun etkisinde olabilirsiniz. ...Devamı

İntihar Tek Çözüm Mü?

08.03.2018 13:23 194 Görüntülenme


İntihar Nedir? Psikolojik kriz, bireyin yaşamının aniden zorlu bir olay karşısında kesintiye uğramasıdır (Caplan,1964). Kişiler bu durumlarda, kendilerine özgü, olaylarla baş etme yöntemleri geliştirirler ve krizleri bu yöntemlerle atlatabilirler. Ancak bazı durumlarda bu yöntemler yetersiz kalabilir ve yaşanılan olay bireyi derinden etkileyebilir. Bu kendine yetememe durumu kişide umutsuzluk ve çaresizlik hissinin oluşmasına sebep olur. Bu hisle birlikte birey çektiği acılara son vermek için karşısına çıkan en çekici yöntem olan intiharı seçer. İntiharı bu denli çekici kılan en temel inanç da hissedilen yalnızlık, çaresizlik, ümitsizlik gibi duyguların ölümle birlikte sona ereceğidir. ...Devamı

Bilişsel Davranışçı Terapi Nasıl Fark Yaratır?

08.03.2018 13:18 149 Görüntülenme


Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir? Bilişsel davranışçı terapi etkili psikoterapi çeşitlerinden biridir. Kısa süreli, şimdiki zaman odaklı, sorunla ilgili doğru olmayan düşünce ve davranışı değiştirmeye yönelik bir terapidir. Bilişsel davranışçı terapi sadece o anki sorunu çözmeyi değil, danışanın günlük yaşantısında karşılaşabileceği sorunları çözmesine yardımcı özel teknikleri de öğretmeyi amaçlar. ...Devamı