Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Solunum Fonksiyon Testi (Spirometri)

Solunum Fonksiyon Testi (Spirometri) Nedir ?

Akciğer fonksiyon testi olarak da bilinen solunum fonksiyon testi, akciğerlerin ne kadar iyi çalıştığını göstermek için kullanılan bir testtir. Spirometre denilen bir cihaz ile yapılır. 
Solunum fonksiyon testi ile akciğerlerin ne kadar hava alabileceği (akciğer hacmi ölçümü), akciğerlerin ne kadar hızlı hava alıp verebildiği, akciğerlerin kana ne kadar iyi oksijen verebildiği (akciğer difüzyon kapasitesi ) ve solunum kaslarının ne kadar güçlü kasılabildiği ölçülebilir. 
Bu test astım, akciğer fibrozisi ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı  (KOAH) akciğer hastalıklarının tanısı için kullanılır. Bazen ameliyat öncesinde akciğer fonksiyonlarını değerlendirmek için solunum fonksiyon testi istenebilir. Aynı zamanda, bir akciğer hastalığından dolayı uygulanmakta olan bir  tedavinin etkinliğini görmek için de kullanılabilir.
Solunum fonksiyon testleri, göğüs hastalıkları, çocuk göğüs hastalıkları, immünoloji ve alerji doktorları tarafından yapılmaktatır. Aşağıdaki listede solunum fonksiyon testleri konusunda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Solunum Fonksiyon Testi (Spirometri)’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım