Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Tedavisi

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Tedavisi Nedir ?

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), hava yollarının yollarının daralması nedeniyle solunumunzorlaşmasına neden olan, genellikle kronik  bronşit ve amfizem zemininde gelişen,  ilerleyici ve tam olarak geri dönüşümü olmayan, ancak önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. 
KOAH’da görülen başlıca belirtiler; öksürük, baçıkarma ve kısa mesafeli yürüyüşlerde bile gelişen nefes darlığıdır.
KOAH için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Diğer risk faktörleri arasında; iş yeri ortamında bulunan tozlar ve buhar, iritan madde ve duman gibi kimyasal maddeler ve ısınma amacıyla kullanılan organik yakıtların (odun ve tezek) yol açtığı hava kirliliğidir. 
KOAH tanısında, bir insanın solukla çıkarabildiği hava miktarını ve bunun için harcanan zamanı ölçen bir test olan spirometri (solunum fonksiyon testi) kullanılmaktadır. Spirometre, akciğerlerin ne kadar etkin ve ne kadar hızlı bir bir şekilde boşaldığını ölçen bir cihazdır. 
Sigara içiminin bırakılması, KOAH gelişme riskini azaltan ve hastalığın ilerlemesini durduran en etkili girişimdir. Sağlıksız iş yeri  ve hava kirliliğinin yoğun olduğu durumlardan uzak durarak risk faktörlerini azltmak ve hava yollarını genişletici (bronkodilatatör) ve kortizon türü ilaçlar kullanmak KOAH tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Bazı KOAH hastalarında cerrahi yönteme de başvurulabilir. Uygulanan büllektomi ve akciğer hacim küçültme ameliyatlarında, sağlıklı akciğer bölümlerinin yeterince genişleyebilmesi ve iyi çalışabilmesi için hastalıklı akciğer kısımları çıkartılır.
KOAH tedavisi bu konuda uzmanlaşmış göğüs hastalıkaları doktorları tarafından uygulanır. Cerrahi işlemler göğüs cerrahisi uzmanalrınca yapılmaktadır. Aşağıdaki liste, size KOAH tedavisi konusunda uzmanlaşmış doktorları bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.

 


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) Tedavisi’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım