Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Felç (İnme) Tedavisi

Felç (İnme) Tedavisi Nedir ?

Felç (İnme), beyin damarlarlarından birinin bir pıhtı ile tıkanması sonucu (iskemik inme) ya da beyin damarındaki patlama ile oluşan beyin kanaması (hemorojik inme) sonucu, beyin bazı bölümlerinin kanlanamaması nedeniyle meydana gelmektedir.
Felç (İnme) meydana geldiğinde, hastaya acilen tibbi müdahale yapılmalıdır. Çünkü beyin dokusu oksijensizliğe son derece duyarlıdır. Eğer beyin hücreleri dört dakika oksijensiz kalırsa ölmeye başlar ve beyinde kalıcı hasar meydana gelir. 
İnme tedavisi inmenin tipine bağlıdır, bu yüzden yapılacak ilk adım ilk iş meydana gelen inmenin çeşidini tespit etmektir. İskemik inmede tıkanan damar açılmalıdır. Bu ya damarı tıkayan pıhtının eritilmesi (aspirin ya da dipiridamol gibi pıhtı eritici ilaçlar verilebilir), ya da damara bir kateter yerleştirilmesiyle olur. Hemorajik inmede ise kanamayı engellemek için patlayan damarı tıkamak amacıyla cerrahi işlem uygulamak gerekebilir. Bunun için ya  kraniyotomi  (kafatasının açılması) ya da  bir kateter ile damar içine girilerek kanayan damarın tıkanması (endovasküler embolizasyon)işlemi uygulanır.
Felç (inme) tedavisi nöroloji (pıhtının eritilmesi), beyin cerrahisi (kraniyotomi) ve girişimsel radyoloji (embolizasyon)uzmanları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki sayfa size, inme (felç) tedavisi konusunda uzman  doktorları bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Felç (İnme) Tedavisi’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım