Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Atrial Septel Defekt (ASD) Ameliyatı

Atrial Septel Defekt (ASD) Ameliyatı Nedir ?

Kalbin içinde dört adet odacık vardır. Bunlardan üstteki sağ ve sol odacıklar (atriyum) arasındaki duvar (septum)  arasında delik olması durumuna atriyal septal defekt (ASD) denir. Atriyal septal defekt onarımı, bu duvardaki (septum) deliğin kapatılması için yapılan cerrahi işlemi tanımlar.

Atriyal septal defekt doğumsal bir kalp hastalığıdır, yani kişi doğduğu anda bu durum mevcuttur. Gebelik boyunca anne karnında fetüsün kalbi geliştikçe, kalbin üst iki odacığını (atriyum) ayıran interatriyal septum denilen bir duvar gelişir. Gebelik boyunca fetüs, oksijenli kanı anne kanından alır. Bu yüzden fetüs kalbindeki kan akciğerlere uğramaz, kanı akciğerlere uğramaması için atriyumlar arasında bir delik bulunur. Bu delik doğumdan sonra normal olarak kapanır, fakat yaklaşık %25 kişide tam kapanma sağlanamaz.

Atriyal septal defekt onarımı genellikle sadece 25 yaş altındaki kişiler için önerilir. Daha yaşlı yetişkinler için hipertansiyondan dolayı risk artmıştır. Atriyal septal defekt onarımı açık cerrahiyle ya da perkütan olarak kalp kateterizasyonu yöntemiyle yapılabilir.

Atriyal septal defekt onarımı, kalp cerrahisi doktorları tarafından gerçekleştirilir. Aşağıdaki listede, atriyal septal defekt ameliyatı konusunda deneyimli olan kalp cerrahasi doktorlarını bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Atrial Septel Defekt (ASD) Ameliyatı’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım