Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Aort Kapak Ameliyatı

Aort Kapak Ameliyatı Nedir ?

Aort kapak ameliyatı, aort darlığı ve aort yetmezliği gibi aort kapak hastalıklarını tedavi etmek için uygulanan birçok cerrahi işlemi tanımlamaktadır. Aort kapak hastalığı, aort kapağının görevini tam olarak yerine getiremediği bir durumdur. Bu hastalıklar doğuştan (konjenital) var olabilir (bikuspit kapak),  romatizmal ateş, enfektif endokardit ya da hipertansiyon gibi hastalıklara bağlı olarak ya da yaşlanmayla birlikte  kapakta meydana gelen aşınma ve yırtılmalar sonucu gelişebilir.

Aort kapak hastalıkları içerisinde ameliyatı ile tedavi edilen en yaygın aort kapak hastalıklar; kapakta kalsiyum birikmesi nedi ile ortaya çıkan aort stenozu (aort darlığı), aort kapağının tam olarak kapanmaması sonucu kanın aortan kalp karıncığına geriye kaçmasına neden olan yetmezliği ve biküspit kapak gibi doğuştan olan aort kapağı hastalığıdır.

Başlıca iki çeşit aort kapak ameliyatı vardır. Bunlardan biri aort kapak onarım ameliyatı, diğeri ve daha sık uygulananı  ise aort kapak protezi ameliyatıdır. Aort kapak onarım ameliyatı biküspit kapağı yeniden şekillendirmek için ya da kapaklarda yırtık ve delikleri yamamak için kapağı destekleyen dokuların güçlendirilmesi (valvuloplasti) amacıyla uygulanır.  Aort kapak protezi ameliyatı ya el yapımı ve mekanik kapakla ya da hayvan dokusu (ksenogreft) veya diğer kişilerin kalbinden (homogreft) elde edilen biyolojik kapakla tüm kapağı değiştirmek amacıyla yapılır.

Aort kapak ameliyatı, kalp cerrahisi uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Aşağıdaki listede, aort kapak cerrahisi konusunda deneyimli olan kalp cerrahisi doktorlarını bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Aort Kapak Ameliyatı’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım