Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Aort İçi Balon Pompası Yerleştirilmesi

Aort İçi Balon Pompası Yerleştirilmesi Nedir ?

Aort içi balon pompası, kalp kasına giden kan akımını artırmak ve kalbin iş yükünün azaltmak için aort içine yerleştirilen bir cihazdır. Bu işleme aynı zamanda konturpulsasyon da denir. Kısaca kontrpulsasyon işlemi, bir balon kateter yardımıyla aort damarının genişletilmesi ve böylece kalp debisinin arttırılmasıdır.

Bu cihaz, bilgisayar kontrollü olarak şişen ve inen, polietilen den yapılmış bir balondur ve kalp debisini %40’a varan oranlara kadar arttırabilir ve aynı zamanda kalbin oksijen gereksinimini azaltır. Aort içindeki balonun pompasını kontrol eden bilgisayar, normalde bir elektrokardiyograma ya da balonun ucundaki bir basınç sensörüne bağlıdır ve kalp attıkça balon şişer ve iner.

Aor içi balon pompası perkütan koroner girişim, balon anjiyoplasti ve koroner arter bypass ameliyatı gibi cerrahiler süresince ya da kalp yetmezliği veya kardiyojenik şok gibi ciddi kalp durumlarında yaygın olarak kullanılır.

Bu işlem invaziv kardiyoloji uzmanaları ya da kalp ve damar cerrahisi doktorları tarafından gerçekleştirilir. Aşağıdaki liste size, aort içi balon pompası yerleştirmesi konusunda deneyimli olan doktorları bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Aort İçi Balon Pompası Yerleştirilmesi’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım