Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Alerji Aşı Tedavisi (İmmunoterapi)

Alerji Aşı Tedavisi (İmmunoterapi) Nedir ?

İmmunoterapi  olarak da bilinen aşı tedavisi, bazı alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemidir. Bu işlemde, hastanın duyarlı olduğu ve vücutta alerjiye neden olan madde (alerjen) giderek artan dozlarda vücuda verilir. Hastaya her hangi bir ilaç değil, hassas olduğu maddenin kendisi verilir.       

İmmünoterapi tedavisi bütün alerjik hastalıklar için etkili değildir. Alerji aşıları özellikle arı soklamalarına karşı gelişen alerjiler için uygundur.  Polen (bitki tozu), ev tozları (akar), küf ve kedi ya da köpek gibi evcil hayvan tüylerinin neden olduğu saman nezlesi (alerjik rinit)durumlarında kullanılabilir. Alerji aşısı, eğer altında alerjik bir neden varsa astım hastalığınının tedavisinde de kullanılabilir. Allerji aşılarının gıda allerjisi tedavisinde etkili olduğu kanıtlanamamıştır.

Alerji aşıları genel olarak aşırı allerjik reaksiyon gösteren ya da yılda 3 aydan daha fazla alerjik belirtilerden yakınan hastalar için önerilir. Alerji aşısı, immunoloji ve alerji doktorları tarafından uygulanır.

Aşağıdaki liste size alerji aşısı yapan bir doktor bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.         


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Alerji Aşı Tedavisi (İmmunoterapi)’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım