Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Akciğer Nakli

Akciğer Nakli Nedir ?

Vücuttaki her hücre yaşayabilmek için oksijene ihtiyaç duyar. Hücrede meydana gelen olaylar sırasında oluşan karbon dioksit de hücreden uzaklaştırılmalıdır.  Nefes aldığında akciğer ler hava ile dolar ve hava içinde bulunan oksijen akciğerdeki hava keseciklarinden (alveol) kana karışır. Yine aynı şekilde kandaki karbondioksit de bu hava keseciklerine geçer ve oradan da verdiğimiz nefesle dışarı atılır. Oksijeni akciğerlerden hücrelere ve karbon dioksiti de hücrelerden akciğerlere kanda bulunan ve kırmızı kan hücresi denilen alyuvarlar (eritrosit) taşır. Kanın akciğerlere gitmesini ve akciğerlerden geri dönmesini de sağlayan kalptir.

Akciğerin çeşitli nedenlerden dolayı görevini yerine getirememesi durumunda kişi, nefes darlığı, yorgunluk ve hava açlığı hisseder. Akciğerlerdeki hasar, dışarıdan verilen ekstra oksijen ve diğer tedavi yöntemleriyle düzelmeyecek kadar ileri derecedeyse kişi bir akciğer nakli adayıdır.

Akciğer yetmezliğine neden olan hastalıkların başında , ronik tıkayıcı akciğer hastalığı (KOAH) ve amfizem (akciğer felci) gelir. Alfa-1 antitirpsin yetmezliği, akciğerde nedbe dokusu ( fibrozis), kistik fibrozis hastalığ,  pulmoner (akciğer) hipertansiyon, sarkoidoz ve bronşektazi (kronik hava yolu enfeksiyonu) gibi hastalıklar da diğer nedenleri oluşturur. Bir tek bronkoalveoler hücreli akciğer kanserinde akciğer nakli tedavisi uygulanabilir. Diğer kanser türlerinde düşünülmez.

Akciğer nakli, bu konuda deneyimli olan göğüs cerrahisi uzmanlarınca gerçekleştirilir. Aşağıdaki listede akciğer nakli konusunda deneyimli olan göğüs cerrahisi doktorlarını bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Yapar?

İzmir Web Tasarım