Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Akciğer Biyopsisi

Akciğer Biyopsisi Nedir ?

Akciğer biyopsisi, akciğer bilgisayarlı tomografisinde, özellikle akciğer kanseri veya akciğer fibrozisi gibi hastalıklar açısından şüpheli bir görüntü varlığında ve diğer yöntemler tanıya yardımcı olamadığında, kesin tanıyı koyabilmek için akciğerden doku parçası alınması işlemidir. Akciğerden patolojik inceleme için yeterli büyüklükte bir örneğin alınması, ancak genel anestezi altında uygulanan bir ameliyat ile mümkündür. Akciğer biyopsisi iki şekilde yapılır.

Endoskopik (Videotoraksokopi -VATS) yönteminde, kaburgalar arasından yapılan, bir veya iki adet, 1cm’lik bir kesiden gönderilen kamera ve özel biyopsi alma aletleri kullanarak gerçekleştirilir. Bu işlem yaklaşık olarak 30 dakika kadar sürer. İşlem sonrası ağrı çok azdır ve vücuttaki kesi izi yok denecek kadar küçüktür. Hastanede kalış süresi 1-2 gündür.

Açık yöntemde, kaburgalar arasından yapılan bir kesi  (7-8 cm) ile  akciğere ulaşılır ve akciğerlerden parça alınır. Bu yöntemde işlem sonrası ağrı daha fazla, kesi izi belirgin ve hastane kalış süresi uzundur (3-5 gün). Bu yüzden akciğer biyopsilerinde bu yöntem  çok tercih edilmemektedir.

Akciğer biyopsisi işlemi, göğüs cerrahisi ya da göğüs hastalıkları doktorları tarafından yapılmakatdır. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Akciğer Biyopsisi’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım