Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Aile-Evlilik-Çift Terapisi

Aile-Evlilik-Çift Terapisi Nedir ?

Aile- evlilik-çift terapisi, bu konuda uzman olan bir terapist ile birlikte anne, baba, çocukların ve eğer var ise aile ile birlikte yaşayan diğer kişi ya yada kişilerin katıldığı ve grupça yapılan bir psikoterapi şeklidir. Aile üyelerinden bir veya bir kaçının tutum ve davranışlarının aile düzenini, aile içi ilişkileri ve birlikte yaşamayı bozacak ölçülere vardığı durumlarda, danışma ve terapi amacı ile yapılmaktadır.

Aile-evlilik ve çift terapisinde amaç; bozuk ve yürümeyen  ilişkileri anlamaya çalışma, bunların altında yatan sorunları çözümleme, sorunlara farklı bir açıdan bakabilme ve farklı çözüm yolları bulabilmedir.

Evli olmayan bir çiftle yapılan bu çalışmalar ilişki terapisi, çift evli ve sorun yalnızca karı-koca arasında ise evlilik terapisi, çocukların da  bulunduğu durumlarda ise buna aile terapisi denir.

Evli ya da beraber yaşayan çiftler, ayrılmaya karar vermiş, ayrılmış ya da ayrılmaya karar veremeyen çiftler ile boşanmaya karar vermiş, veremeyen ya da boşanma sürecinde olan evli çiftler bir aile evlilik ve çift terapistine başvurabilir.

Aile ve evlilik terapisti çiftler arasındaki iletişimde yaşanan sorunlar, evlilik öncesi karar aşaması, çiftlerden birinin öfke problemi yaşadığı durumlar, çiftler arasında yaşanan güç kavgaları, ekonomik konulardaki anlaşmazlıklar, çocuk sahibi olamama veya evlat edinme durumları, cinsellik ile ilgili sorunlarda ve sadakatsizlik, aldatma veya  aldatılma gibi durumlarla ilgilenir.

Aşağıdaki listede aile-evlilik ve çift terapisinde uzman psikiyatri doktorlarını ve psikologları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Yapar?

‘’Aile-Evlilik-Çift Terapisi’’ Uygulayan Doktorlar

İzmir Web Tasarım