Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Kalp krizi geçirdiğinizi nasıl anlarsınız, ilk yapılması gerekenler nelerdir?

13.11.2015 00:38 342 Görüntülenme

Kalp krizi geçirdiğinizi nasıl anlarsınız, ilk yapılması gerekenler nelerdir?

Göğüs ağrısı

Kalp krizinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Ancak göğüs ağrısının bir çok nedeni vardır. Peki kalp krizine bağlı gelişen göğüs ağrısının özellikleri nasıldır? Kalp krizine yani kalp damar tıkanıklığına bağlı ğelişen göğüs ağrısı genellikle göğsün tam ortasındadır. Ağrı, yanma ya da baskı şeklindedir, sanki göğsü mengene ile sıkıştırıyorlarmış gibi bir his vardır. Bu ağrı çoğu kez sol kola yayılır, bazen de sağ kola yayılabilir. Hatta çeneye, boyuna ya da sırta da vurabilir. Ağrıya genellikle mide bulantısı ve terleme de eşlik eder.

Nefes Darlığı
Nefes darlığı aniden başlar, genellikle bunaltı hali eşlik eder ve kişiyi yürütmeyen nefes darlığı şeklindedir.

Yorgunluk ve Bitkinlik

Kalp krizine eşlik eden şikayetlerden biride  yorgunluk ve bitkinlik halidir. Genellikle nefes darlığıyla birlikte görülür. Hasta dışarı çıkmak, hareket etmek, iş yapmak istemez. Yorgunluk ve bitkinlik kadınlarda erkeklere göre iki kat daha sık gözlenmektedir.

Hazımsızlık, Bulantı Bibi Mide Şikayetlerine Benzer Şikayetler

Mide şikayetleri ile kalp hastalığı belirtileri sıkça karışmaktadır. Özellikle kalbin alt tarafını besleyen damarların tıkanması durumda oluşan krizlerde hazımsızlık, şişkinlik, bulantı ve kusma gibi şikayetler sık görülmektedir. 
 

Baş Dönmesi ve Baygınlık

Halsizlik ve baygınlık hissi, kalp krizlerinde sık görülen belirtilerdendir. Kriz sırasında oluşan nabız ve tansiyon düşüklüğü; baş dönmesi ile baygınlığa neden olabilir. Özellikle yaşlılarda baygınlıkla gelen kalp krizi daha sık görülmektedir.

Soğuk Ter Dökmek

Soğuk terleme kalp krizinnde sıklıkla görülen belirtilerden biridir. Genellikle diğer belirtilerle birlikte görülür.  Ani başlayan bir nefes darlığı ve yorgunluğa eşlik eden soğuk terleme kalp krizinin habercisi olabilir. Soğuk terleme belirtisi kadınlarda ve özellikle kalbin alt tarafını tutan krizlerde daha sık görülmektedir.

Çarpıntı

Kalp krizinde ortaya çıkan çarpıntı genellikle aniden başlar. Yine çarpıntı şikayeti kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık dört kat daha fazla gelişmektedir.

KALP KRİZİ GEÇİRDİĞİNİ ANLAYAN KİŞİNİN İLK YAPMASI GEREKENLER

Kalp krizi riski özellikle sabahın erken saatlerinde daha fazladır.  Kalp krizi anında yapılması gereken ilk şey, kişiyi bir an önce acil servise ulaştırmaktır. Eğer kişi kalp hastası ve dilaltı hapı kullanıyorsa, bu ilaçtan bir ya da iki tane almak kalp krizine iyi gelebilir.

Kalp atışları düzensizleşen, kendisini bayılacakmış gibi hisseden ve kalp krizi geçireceğini hisseden bir kişi bilincini yitirmeden hemen önce bazı şeyler yaparak hayatını kurtarabilir. Bu durumda yapılması gereken şeyler;

Kişi şayet araba kullanıyorsa hemen aracı kenara çekip motoru durdurmalı. Arabanın arkasına geçmeli,sırt üstü yere yatmalı ve ayaklarını arabanın bagajına doğru yukarı kaldırmalı

Eğer kalp krizi geçiren kişi evde ya da büroda ise; hemen yere uzanmalı, ayaklarını yüksek bir yere, örneğin  mesela kanepeye doğru kaldırmalı.

Ayakların yukarı doğru kaldırılması ile kalbe daha çok kan gidecektir.

Ayaklarını yukarı doğru kaldırıp pozisyon aldıktan sonra her seferinde derin bir nefes alıp öksürmeye başlamalı. Derin nefes almak ciğerleri oksijenle doldurur.  Öksürme sonucu kalp üzerine bir tazyik oluşur. Kalbe uygulanan bu tazyik, kalbin normal ritmine dönmesini kolaylaştırır.

Bütün bu manevralar kişiye, bilincini  kaybetmeden önce hastaneye yetişecek zamanı kazandırabilir.

 

Yazar Hakkında

Makale Hakkında Yorum Yap

Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

Benzer Makaleler

Kalbe Bağlı Göğüs Ağrısı Nasıl Olur?

04.12.2017 15:23 118 Görüntülenme


Göğüs ağrıları hastayı en çok tedirgin eden ağrılar arasındadır. Göğüs ağrısı hemen her zaman haklı ya da haksız yere kalp ağrısı olarak değerlendirilir. Rahatlatan kısım bu göğüs ağrılarının %90’ı kalbe bağlı olarak ortaya çıkmaz. en sık olarak kas-iskelet sistemine bağlı olarak kas ağrıları sıklıkla karşımıza gelmektedir. ...Devamı

Göğüs ağrısı neden olur?

23.12.2015 18:10 340 Görüntülenme


Göğüs ağrısının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Kalp hastalığına bağlı gelişen göğüs ağrısı bunların içinde en önemli olanlarındandır. ...Devamı

Kalp çarpıntısı nedir?

14.12.2014 14:12 189 Görüntülenme


Kalp çarpıntısı, kişinin kalbinin attığını hissetmesidir. Normal bir kalp, belli bir düzen içinde ve dakikada 60 ile 100 arasında atmaktadır. ...Devamı

İzmir Web Tasarım