Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Kalbe Bağlı Göğüs Ağrısı Nasıl Olur?

04.12.2017 15:23 111 Görüntülenme

Kalbe Bağlı Göğüs Ağrısı (Angina)

 • Kalp damar hastalıklarına bağlı gelişen göğüs ağrısıdır. Kalp krizlerinin erken uyarıcısı olabileceğinden ihmale gelmez.
 • Kalp kası kanlanma eksikliğinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısının sebebi kalp kasının ihtiyacı olan oksijenin sağlanamamasına bağlı olarak ortaya çıkan, tekrarlayıcı beslenme bozukluğu ve kalp kasının geçici fonksiyon bozukluğudur.
 • Ağrının tipi dinlenmekle veya dilaltı ilaç (nitratlar) almakla geçen rahatsızlık duygusu veya ağrılar şeklindedir. Bu terim kalp kasındaki beslenme bozukluğunu ifade eder. Yetersiz kan akımı sonucu kalp kasının çalışması için gerekli olan oksijen buraya ulaşamadığı için oluşur ve bu duruma tıp dilinde “iskemi” denmektedir.

Akut Myokard infaktüsü (MI – Kalp Krizi):

 • Kalp krizi genellikle 20 dakikadan uzun süren ve terleme, göğüs ağrısı ile görülür. Ağrı şekli genellikle yanma ve baskı şeklinde olup boyun ve omuz bölgesine yayılımı ile karakterizedir. Erken tanı hayati önemlidir.

Aort diseksiyonu:

 • Vücudun en önemli atardamarı olan aortanın duvarının yırtılmasıdır. Sırta vuran yırtıcı tarzda çok şiddetli bir ağrı yapar. Yine erken tanı, hayatı kurtarabilir.

Perikardit:

 • Kalp zarında su toplanması, baskı tarzı göğüs ağrısına neden olur. Genellikle yatar pozisyonda artar, oturup öne eğilince azalır. Pek çok nedeni olabilir.

Hangi Tip Göğüs Ağrısı Daha Uyarıcı Olmalı ?

 • Her şeyden önce sigara içen, şeker hastalığı, hipertansiyon ve şeker hastalığı olan, ailesinde özellikle (Anne 65 yaş altı, Baba 55 yaş altı) genç yaşta kalp krizi hikâyesi bulunan şahıslarda göğüs ağrısını dikkatle değerlendirmek gerekir.
 • Kalbe ait göğüs ağrısı genellikle yürümekle (özellikle yokuş yukarı ve yemekten sonra) ortaya çıkar. Göğüste ağrı, baskı veya sıkışma hissi olarak tanımlanır. Çoğunlukla göğsün üst kısmında hissedilmesine rağmen bazen orta, alt kısmında ve sıklıkla sol tarafta hissedilir. Göğsün sol tarafından sol kola doğru yayılımı olabilir. Angina (kalbe bağlı göğüs ağrısı) dediğimiz bu tip göğüs ağrısı kararlı ve sabit olup, eforla ortaya çıkmışsa 5–10 dakika dinlenmekle geçer.

Efor ile Oluşan Göğüs Ağrısı

 • Efor ile gelen ağrı kalp ağrılarının en sık görülen şeklidir. Ağrı kalp kasının kan ihtiyacını arttıran herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Ağır bir yemekten sonra, heyecan, gerilim, öfkelenme, soğuk-sıcak havada, rüzgâra karşı yürürken veya ağır bir yük taşımakla kolayca oluşabilir.
 • Herhangi bir iş yapmakla gelen ağrı dinlenmekle geçmiyorsa işte o zaman korkulan kalp krizi yaklaşmış olabilir. Göğüs ağrısı, kalbi besleyen damarlarda ciddi daralma varsa, çok ufak eforlarda, heyecanlanma ve streste, bazen rüya görme ile uykudan uyandırma şeklinde olabilir.

İstirahat İle Oluşan Göğüs Ağrısı

 • Göğüs ağrısı istirahatta geliyorsa, alışılmışın dışında uzuyorsa, dilaltı ilacı almakla geçmiyorsa, daha düşük seviyeli eforlar ile geliyorsa, kalbi besleyen damarlarda daralan bölgede ülserleşme ve pıhtı oluşumu başlamıştır. Bu hastalarda tedaviye hemen başlanmazsa kalp krizinin ciddi problemleri ile karşı karşıya kalırız.
 • Sözünü ettiğimiz belirtiler ihmal edilmemelidir. Artık, modern cihazlar kullanılarak göğüs ağrılarının kalp ilişkisi çok kolay çözümlenebilmektedir. Risk faktörleri fazlaysa ve göğüste ağrı oluyorsa zaman kaybedilmemelidir.

Göğüs Ağrım Var. Ne Yapmalıyım?

 • Aklı kurcalayıp duran “Bende gizli kalp var mı?” ya da “Göğsümdeki ağrı kalp ile ilişkili mi?” sorularına kalp elektrosu, efor testi, kalp ekosu ve diğer daha ileri tetkikler sayesinde cevap bulabilmek mümkündür.
 • Göğüs ağrısı önemlidir, ama bu ağrılar her zaman önemli bir sağlık sorununa işaret etmeyebilir. Yazımızda anlattığımız ipuçlarına dikkat edildiğinde bir göğüs ağrısını yorumlamamız ve tıbbi yardım alma kararını vermemiz kolaylaşacaktır. Eğer
 • ilk kez bir göğüs ağrısı sorunu yaşarsanız kesin teşhisi uzman bir doktora bırakın. Her göğüs ağrısından korkmayın, her göğüs ağrısını kalp ile ilişkili sanmayın, ama göğüs ağrısının ciddi bir kalp sağlığı problemine işaret edebileceğini de unutmayın.

Yazar Hakkında

Makale Hakkında Yorum Yap

Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

Benzer Makaleler

Göğüs ağrısı neden olur?

23.12.2015 18:10 337 Görüntülenme


Göğüs ağrısının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Kalp hastalığına bağlı gelişen göğüs ağrısı bunların içinde en önemli olanlarındandır. ...DevamıKalp krizinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Ancak göğüs ağrısının bir çok nedeni vardır. Peki kalp krizine bağlı gelişen göğüs ağrısının özellikleri nasıldır? ...Devamı

Kalp çarpıntısı nedir?

14.12.2014 14:12 183 Görüntülenme


Kalp çarpıntısı, kişinin kalbinin attığını hissetmesidir. Normal bir kalp, belli bir düzen içinde ve dakikada 60 ile 100 arasında atmaktadır. ...Devamı

İzmir Web Tasarım