Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Göğüs ağrısı neden olur?

23.12.2015 18:10 341 Görüntülenme

Göğüs ağrısının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Kalp hastalığına bağlı gelişen göğüs ağrısı bunların içinde en önemli olanlarındandır. Kalpten kaynaklanan göğüs ağrıları kalp krizinde ya da kalp kasının beslenmesinin yetersiz olduğu durumlarda olur.  Kalp damarının tıkanmasına sonucu gelişen kalp krizine bağlı göğüs ağrısında, göğüs ağrısı ile beraber göğüste yanma, sıkışma ve ağırlık hissi de vardır. Bu ağrı genellikle sol kola, boyuna, çeneye, mide ve sırta doğru yayılabilir. Terleme, tansiyon düşmesi, ölüm korkusu olur. Kalp kasının beslenme yetersizliği sonucu ortaya çıkan göğüs ağrısı daha çok yol yürüme, yokuş çıkma ya da bir iş yapma sırasında oluşur, bir süre dinlenince ağrı geçer.

Göğüs ağrısı kalp dışı nedenlerden dolayı da kaynaklanabilir. Mide asidinin yemek borusuna kaçması olan reflü hastalığı, yutma güçlüğü ile kendini gösteren akalazya gibi mide ve yemek borusu hastalıkları göğüs ağrısına neden olablir.

Panik atak hastaları huzursuzluk ve korku sonucu bilinçsiz bir şekilde hızlı nefes alıp verirler ve budurum göğüs ağrısına neden olabilir.

Kaburgaların göğüs kemiğine yapıştığı yerlerdeki kıkırdak dokuda görülen iltihap olan  kostokondrit yine göğüste  ağrıya neden olan bir durumdur.

Göğüs duvarını oluşturan kasların rahatsızlıkları da göğüs ağrısına yol açabilir. Fibromiyalji bunlardan en önemlisidir.  Ayrıca göğüs duvarına alınan vurma, çarpma gibi çeşitli darbeler,  uzun süre öksürük,  ağırlık kaldırma ve aşırı spor yapmaya bağlı olarak da göğüs kaslarından kaynaklanan ağrılar ortaya çıkabilir.

Göğüs bölgesinde ortaya çıkan zona hastalığı göğüs ağrısı yapabilir.

Romatizmal hastalıklar, kaburga kırıkları, göğüs ve karın boşluğunu  birbirinden ayıran zarın (diyafram) iltihaplanması, akciğeri çevreleyen zarın iltihaplanması, pnömoni (zatürre), bronşit, soluk borusu ve akciğer kanserleri gibi hastalıklar da göğüs ağrısı yapabilir.

Göğüs ağrısı olan kişilerin kardiyoloji ya da göğüs hastalıkları uzmanına görünmesinde fayda vardır.  

Yazar Hakkında

Makale Hakkında Yorum Yap

Henüz hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

Benzer Makaleler

Kalbe Bağlı Göğüs Ağrısı Nasıl Olur?

04.12.2017 15:23 118 Görüntülenme


Göğüs ağrıları hastayı en çok tedirgin eden ağrılar arasındadır. Göğüs ağrısı hemen her zaman haklı ya da haksız yere kalp ağrısı olarak değerlendirilir. Rahatlatan kısım bu göğüs ağrılarının %90’ı kalbe bağlı olarak ortaya çıkmaz. en sık olarak kas-iskelet sistemine bağlı olarak kas ağrıları sıklıkla karşımıza gelmektedir. ...DevamıKalp krizinin en önemli belirtisi göğüs ağrısıdır. Ancak göğüs ağrısının bir çok nedeni vardır. Peki kalp krizine bağlı gelişen göğüs ağrısının özellikleri nasıldır? ...Devamı

Kalp çarpıntısı nedir?

14.12.2014 14:12 190 Görüntülenme


Kalp çarpıntısı, kişinin kalbinin attığını hissetmesidir. Normal bir kalp, belli bir düzen içinde ve dakikada 60 ile 100 arasında atmaktadır. ...Devamı

İzmir Web Tasarım