Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Lösemi (Kan Kanseri)

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir ?

Kanda, oksijen taşıyan eritrosit (akyuvar), mikroplarla savaşan lökosit (alyuvar) ve pıhtılaşmayı sağlayan kan pulcukları (trombosit) adı verilen hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler kemik iliğinde üretilir. Lösemi ya da diğer adıyla kan kanseri, kemik iliğindeki beyaz kan hücrelerinin (lökosit) aşırı üretimi ile meydana gelen bir hastalıktır. Aşırı beyaz kan hücresi üretimi sonucu, diğer kan hücrelerinin üretiminde bozukluk meydana gelir. Löseminin, artan beyaz kan hücresi tipine göre isimlendirilen çeşitli tipleri bulunur. Bunlar; akut lenfositik lösemi (ALL), akut myelositik lösemi (AML), kronik lenfositik lösemi (KLL), kronik myelositik lösemi (KML) ve saçlı hücreli lösemidir. Hastalığın ciddiyeti hücre çeşidine ve hastalığın akut yada kronik olmasına göre değişmektedir.
Bazı hastalarda, özellikle hastalığın başında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Başlıca hastalık belirtileri; kemik ağrısı, diş eti kanaması, kolay morarma, yorgunluk, sık enfeksiyon, ateş, titreme, döküntü, açıklanamayan kilo kaybı, şiş lenf düğümleri ve nefes darlığıdır.
Lösemi hastalığının tanı ve tedavisi ile hematoloji (kan hastalıkları), çocuk hematolojisi ve çocuk onkolojisi bölüm doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu doktorları bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Lösemi (Kan Kanseri) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım