Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Uyku Apnesi (Uykuda Nefesin Durması)

Uyku Apnesi (Uykuda Nefesin Durması) Nedir ?

Uyku sırasında kişinin nefesinin durması (en az 20 saniye süreyle) demek olan  uyku apnesi, uyku düzeninin ve kalitesinin bozulmasına neden olan önemli bir hastalıktır. Uyku apnesi diyebilmek için, 1 saatlik kesintisiz  uykuda en az 5 defa nefesin durması gerekir. Uyku sırasında meydana gelen bu solunum durmaları nedeniyle, kandaki oksijen miktarı azalır ve karbondioksit miktarı artar. Kandaki oksijen miktarının düşmesi, tansiyon yükselmesi (hipertansiyon), felç (inme) ve kalp yetmezliğine yol açabilir.

Uyku apnesi merkezi (santral) uyku apnesi ya da tıkayıcı (obstrüktif) uyku apnesi olmak üzere iki tiptir. Santral uyku apnesi, beyinde sonlunum merkezini etkileyen tümör veya felç gibi durumlardan kaynaklanır. Obstrüktif (tıkayıcı) uyku apnesi ise gece uyku sırasında solunum yollarında  tıkanmaya neden olan bademcik büyümesi veya obezite (şişmanlık) gibi nedenlerden kaynaklanır. 

Uyku apnesinin başlıca belirtileri; baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü, depresyon (uhsal çökkünlük), yorgunluk, dikkat dağınıklığı, reflü, terleme, geceleri sık aralıklarla idrar çıkma, sabahları ağız kuruluğu, horlama, aşırı gündüz uykusu, yüksek sesle horlama, uykuda  nefes almama (apne), sabahları dinlenmemiş (yorgun) olarak uyanma, uygunsuz zamanlarda uykuya dalma, sabah baş ağrıları, kilo alma, hafıza kaybı, değerlendirme gücünde zayıflama, kişilik değişikleri ve uyuşukluk halidir.
Uyku apnesi tanı ve tedavisi, kulak-burun-boğaz hastalıkları, nöroloji (beyin ve sinir hastalıkları) ve göğüs hastalıkları bölümü doktorları tarafından yapılır. Aşağıdaki listede bu konu ile ilgilenen doktorları bulabilirsiniz.


Hastalık Belirtileri

Uyku Apnesi Belirtileri

Solunumun durması:  Solunum durması uyku apnesinin en önemli belirtisidir. Solunumdaki duraklama en az 10 saniye olmalıdır. Bu süre bir dakikadan fazla da olabilir. Solunum durması uyku süresince 10'dan fazla sayıda görülebilir. Bu durum kişide oksijen yetersizliğine ve uyku kalitesinde bozukluğa neden olur.

Horlama:  Uyku apnesi olan kişilerde  çok gürültülü bir horlama ve iç çekmeler olur. Bu durum, çoğu kişide görülen ve daha çok sırtüstü uyuma sırasında oluşan normal sayılan horlamalardan daha farklıdır. Uyku apnesinde görülen horlamalar, kişi hangi tür pozisyonda yatarsa yatsın meydana gelen horlamalardır.

Gündüzleri uyuklama ve yorgunluk hissi: Uyku kalitesindeki bozulma nedeniyle kişi gün boyunca uykusuzluk çeker ve kendini yorgun hisseder. Bu kişiler kitap okurken, televizyon seyrederken ya da araç kullanırken uyuklar.


Tanı Yönetemleri

Tanı

Uyku apnesine benzer belirtiler gösteren, ancak başka nedenlerden kaynaklanan çeşitli uyku bozukluğu hastalıkları da bulunmaktadır. Bu yüzden bu hastaların öncelikle bir kulak-burun-boğaz  muayenesi yapılmalıdır. Böylece horlama ve apneye neden olabilecek nedenler tespit edilebilir.

Uyku apnesinin kesin tanısı uyku laboratuvarda yapılan uyku çalışması ile konmaktadır. Polisomnografik uyku testi adı verilen bu tetkikte kişinin uykusu analiz edilir. Bu bir kaç gün süren bir süreçtir. Yapılan uyku analizi horlama tedavisi için çok önemlidir, çünkü hastanın şikayetinin horlama mı yoksa apne mi olduğunu gösterir. 


Tedavi

Tedavi

Uyku apnesinin tedavisinde pozitif basınçlı solunum cihazları kullanılır. Cihaz dedavisine başlamadan önce öncelikle hastanın kulak-burun-boğaz muayenesi yapılmalı ve üst solunum yollarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Eğer bir tıkanıklık varsa öncelikle endoskopik yani kaplı yöntemlerle bu tıkanıklık giderilmelidir.

Hasta uyku laboratuvarında bir süre yatırılarak, solunum bozuklukları ve buna bağlı olarak gelişen kan oksijen seviyesi düşüklükleri tespit edilir. Daha sonra uyku bozukluğunun hangi tip alet kullanılarak ve hangi basınçta düzeltilebileceği belirlenir.

Pozitif basınçlı solunum cihazlarının farklı tipleri bulunmaktadır. Bunlar devamlı olarak hava basıncı veren bir cihaz olan CPAP, nefes alırken yüksek, ancak nefes verirken ise düşük basınç veren cihaz olan BPAP, solunumun tamamen durduğu zamanlarda tetikleyici özelliği olan bir cihaz olan BPAP-ST, Chayne-Stokes solunumu adı verilen ve azalıp çoğalan solunum şeklinde kendini gösteren bozukluklarda  BPAP OTO SV (ASV) dır.

Hastalar kendileri için gerekli olan solunum cihazlarını, düzenlenecek olan sağlık kurulu raporu ile  ilgili sosyal güvenlik kurumundan ücretsiz olarak alabilmektedir.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Uyku Apnesi (Uykuda Nefesin Durması) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım