Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Addison Hastalığı (Böbrek Üstü Bezi Yetmezliği)

Addison Hastalığı (Böbrek Üstü Bezi Yetmezliği) Nedir ?

Böbrek üstü bezleri böbreklerin hemen üzerinde bulunmaktadır. Addison hastalığı böbrek üstü bezi yetmezliğidir. Börek üstü bezlerinden kortizon ve aldosteron gibi hormonlar salgılanmaktadır. Addison hastalığında, böbrek üstü bezleri yeterli derecede hormon üretememektedirler. Kortizol, böbrek üstü bezleri tarafından üretilen ve vücutta kan basıncının düzenlenmesi, normal kalp fonksiyonu, şeker, karbonhidrat ve yağ metabolizmasında  önemli fonksiyonları olan bir hormondur.  Aldosteron ise normal kan basıncının sağlanması ve vücutta normal su ve tuz seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. 

Primer ve sekonderolmak üzere iki çeşit böbrek üstü bezi yetmezliği bulunmaktadır. Primer böbrek üstü bezi yetmezliğinde, böbreküstü bezleri genellikle otoimmün bir hastalıktan dolayı zarar görmüştür. Enfeksiyonlar, kanser ve bez içine olan kanamalar primer böbrek üstü bezi yetmezliğinin diğer nedenleridir. 

Sekonder böbrek üstü bezi yetmezliğinde ise böbrek üstü bezinin kendisinde bir sorun yoktur. Buradaki sıkıntı, beyinde bulunan hipofiz bezinde üretilen ve böbrek üstü bezini uyaran bir hormon olan adrenokortikotropik hormon (ACTH) eksikliğidir. ACTH böbreküstü bezlerinden kortizol üretilmesini sağlar. Sekonder böbreküstü bezi yetmezliğinin en sık sebebi steroid kullanımıdır. Kanser, enfeksiyon ya da cerrahi girişim sonucu hipofiz bezinin zarar görmesi diğer sekonder böbrek üstü bezi yetmezliği nedenleridir.

Böbrek üstü bezi  yetmezliği eğer tedavi edilmezse, hayatı tehdit edeci bir durum olan Addison krizi meydana gelebilir. Bu krizin en sık sebebi enfeksiyon, travma ya da ameliyat gibi fiziksel bir strestir.

Addison hastalığın belirtileri çok çeşitli olabilmekte ve yavaş gelişebilmektedir. Kas güçsüzlüğü, enerji eksikliği, cilt renginde koyulaşma, tuzlu gıdalara ihtiyaç duyma, bulantı, kusma, ishal, kilo kaybı, iştahsızlık, kas krampları, depresyon, düşük kan şekeri (hipoglisemi), düşük kan basıncı, ayakta durunca bayılma, ayakta durunca baş dönmesi olması başlıca belirtilerdir. Addison krizinin belirtileri aniden ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler ise; bayılma, aşırı sırt ağrısı, düşük kan basıncı, silik nabız ve sıvı kaybıdır.

Addison hastalığı (böbrek üstü bezi yetmezliği), endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, iç hastalıkları (dahiliye), çocuk endokrinolojisi ve çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorları tarafından tedavi edilir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Addison Hastalığı (Böbrek Üstü Bezi Yetmezliği) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım