Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Kişilik Bozuklukları

Kişilik Bozuklukları Nedir ?

Kişilik bozukluğu, bir kişinin diğer insanlarla ve çevresiyle olan (kişisel ve sosyal) ilişkilerinde ciddi sıkıntılara yol açacak davranışlar içerisinde bulunmasıdır. Toplumda yaklaşık % 10 oranında görülür. Kadın ve erkeklerde eşit sıklıkta görülür. Sınırda kişilik bozukluğu (borderline), antisosyal kişilik bozukluğu ve paranoid kişilik bozukluğu gibi değişik kişilik bozuklukları bulunmaktadır.

Kişilik bozukluğu olan kişiler, kendilerini karşısındakinin yerine koymakta zorlanırlar (empati yapma),  arkadaş ve iş ilişkilerinde ve hukuki konularda sık sık problemler yaşar.
Kendi davranışlarının normal olduğuna inanırlar ve sadece çok azı psikiyatrik yardım almayı kabul eder. 

Belirtiler, kişilik bozukluğunun tipine göre değişir, genel olarak görülen belirtiler; bazen neşeli baze üzgün olma, ilişkilerde tutarsızlık ve gelgitler, sosyal olarak içeri kapanıklık, öfkeli ve ani çıkışlar, başkalarına karşı şüphe ve güvensizlik, arkadaş edinmekte güçlük, anlık haz ihtiyacı, öfke kontrolünün olmaması ve alkol ya da madde kullanımıdır.

Kişilik bozuklukları tanı ve tedavisi ruh sağlığı ve hastalıkları (psikiyatri), çocuk  ve ergen psikiatrisi doktorları ve psikologlar tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede, kişilik bozuklukları ile ilgilenen uzmanları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Kişilik Bozuklukları ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım