Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Vezikoüreteral Reflü (VUR, Böbrek Reflüsü)

Vezikoüreteral Reflü (VUR, Böbrek Reflüsü) Nedir ?

İdrar, böbrekler tarafından kanın süzülmesi ile oluşur. Oluşan bu idrar böbrek havuzcuklarından  iç idrar kanalları (üreter) yoluyla idrar kesesine (mesane) gelir. İdrar burada depolanır ve belli bir miktara ulaştığında, kişi işeme ihtiyacı duyar. Beyindeki işeme merkezi işeme emrini verdikten sonra, idrar kesesi duvarında bulunan kasılmaya başlar ve idrarı tutan büzük (sfinkter) gevşer ve  idrar mesaneden çıkarak, dış idrar kanalı (üretra) yoluyla dısarı atılır. İşeme sırasında, iç idrar kanallarının (üreter) mesaneye giriş yerleri kapanır ve idrarın geriye doğru böbreklere kaçması önlenir. Eğer bu kapanma işlemi olmazsa, idrar iç kanallarına (üreter) ve böbreklere doğru geri kaçar. Bu duruma vezikoüreteral reflü denir.
VUR olarak da bilinen vezikoüreteral reflü (böbrek reflüsü), çocukluk çağında sık tekrar eden idrar yolu enfeksiyonlarının en önemli nedenlerinden birisidir. VUR’un başlıca nedenleri; üreterlerin mesane duvarı içindeki bölümünün kısa olması, üreterlerin mesaneye giriş yerlerininde anormallik olması ya da balonlaşma (divertikül) olması, mesane çıkışında darlık olması, mesanenin yapısında bozukluklar ve sık sık idrar yolu enfeksiyonu ya da sistit geçirmedir.
VUR’un derecesine göre böbrekte meydana getirdiği hasar değişir. Enfekte idrarın böbreğe kadar ulaşması sonucu böbrek iltihabı (piyelonefrit), böbrekte doku kaybı (skar) ve buna bağlı renal hipertansiyon ve böbrek yetmezliği gelişebilir.
VUR’un tedavisi hastanın yaşına ve VUR’un derecesine göre değişir. Yaşı küçük olan  ve derecesi küçük olan VUR hastalarında bir süre takip (izlem) tercih edilir. Ancak ileri yaşta tanı konan ya da derecesi yüksek olan (derece  4 ve 5 olan) hastalarda ise ameliyat uygulanır.
VUR ile çocuk ürolojisi konusunda deneyimli olan üroloji ve çocuk cerrahisi uzmanları ve çocuk nefrolojisi doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu doktorları bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Vezikoüreteral Reflü (VUR, Böbrek Reflüsü) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım