Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Kalp Enfartüsü (Akut Koroner Sendrom)

Kalp Enfartüsü (Akut Koroner Sendrom) Nedir ?

Akut koroner sendrom, kalp kasını besleyen damarların (koroner arter) aniden tıkanması sonucu ortaya çıkan bir grup belirtiyi tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Bunların içerisinde en sık görülen belirti, aniden ortaya çıkan ve çok şiddetli olan bir göğüs ağrısıdır. Diğer belirtiler ise bulantı, nefes darlığı ve aşırı terleme halidir.

Akut koroner sendromun altında yatan sebep genellikle kalp damarlarında meydana gelen damar sertliği yani aterosklerozdur. Aterosklerozda, kalp kası damarlarının (koroner arterler) iç duvarlarında aterom plakları oluşur. Bu plaklar zamanla parçalanıp kalp kası damarını tamamen tıkarsa, kalp kasına oksijenlenmiş kan gidemez ve kalp krizi (miyokard infarktüsü) dediğimiz durum ortaya çıkar. Bu plaklar damarı tam olarak tıkamasa bile, kan akımını ciddi şekilde azaltabilir ve kararsız anjinaya neden olabilirler.

Elektrokardiyografi, akut koroner sendromun tanısını koymak için uygulanacak en doğru tetkiktir. Göğüs grafileri (X-Ray), kan testleri ve kalp ritminin görüntülenip izlenmesi gibi diğer testler, olası başka nedenleri elemek için yapılır.

Tanıya göre aspirin ya da heparin gibi pıhtı eritici ilaçlar verilebilir ya da ameliyat gerçekleştirilebilir. Perkütan (deri yoluyla) koroner girişim (koroner anjioplasti) ve koroner arter bypass yöntemi, akut koroner sendromu tedavi etmek için sık kullanılan yöntemlerdendir.


Hangi Bölüm Bakar?

İzmir Web Tasarım