Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Depresyon (Ruhsal Çökkünlük)

Depresyon (Ruhsal Çökkünlük) Nedir ?

Depresyon, bir kişide uzun süre devam eden derin bir üzüntü hali, ruhsal çökkünlük, durgunluk, genel bir isteksizlik, karamsarlık, yorgunluk ve bitkinlik, konuşma ve hareketlerde yavaşlama halidir. Depresyon her iki cinste ve çocuklarda da görülür. 
Eğer bu durum, kişinin başına gelen bir olaydan kaynaklanıyor  ve iki hafta ile altı ay gibi bir süre sonra kendiliğinden geçiyor ise buna  depresif reaksiyon denir. 
Kronik depresyon ya da distimik bozuklukta ise depresyon şikayetleri daha uzun sürer (en az iki yıl). Majör depresyon ise depresyonun daha ciddi şeklidir. Bunda depresyon ile birlikte davranış bozuklukları veya intihar girişimleri de görülebilir. Bu hastalarda derin üzüntü ve çökkünlük yanında, günlük olaylara karşı bir ilgisizlik, aşırı yorgunluk ve bitkinlik, uyku sorunları, suçluluk duygusu ve değersizlik hissi vardır. Majör depresyon, belli dönemlerde nöbetler halinde seyreder. 
Bir başka depresyon çeşidi ise doğum sonrası görülen lohusalık depresyonu ya da doğum sonu depresyonudur. Doğum yapmış  kadınların yaklaşık % 10-15’inde görülür ve şikayetler birkaç haftadan bir yıla kadar uzayabilir.
Depresyon ile  ruh sağlığı ve hastalıkları (psikiyatri) ve çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları (çocuk  ve ergen psikiatrisi) doktorları ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Depresyon (Ruhsal Çökkünlük) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım