Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Tip-2 Diabet (İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabet, Erişkin Tipi Diyabet)

Tip-2 Diabet (İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabet, Erişkin Tipi Diyabet) Nedir ?

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen  diyabet (diyabetes mellitus), kişinin kan glukoz seviyesinin belli bir değerin üzerinde olması durumudur. Şeker hastalığının iki nedeni vardır. Birincisi, pankreasta yeterli miktarda insülin hormonu (kan şeker seviyesini ayarlayan hormon) üretilemez. Bu duruma tip-1 diyabet (insüline bağımlı diyabet, juvenil diyabet, çocuk diyabeti) denir. İkincisi, pankreasta insülin üretimi normaldir fakat, vücut insüline cevap vermez. Bu duruma da  tip-2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet, erişkin tipi diyabet) (tip 2 diyabet) denir.  Tip-3 Diyabet (duble diyabet, hibrid diyabet, dual diyabet), bu ikisinin birlikte olduğu diyabet şeklidir. Gestesyanol (gebelikte ortaya çıkan) diyabet, gebe kadınların küçük bir kısmında meydana gelen bir diyabet çeşididir.
Diyabet tedavisi diyabetin tipine bağlıdır. İnsülin eksikliğinden kaymnaklanan tip-1 diyabette, diyabet tedavisi egzersiz, diyet tedavisi ve insülin enjeksiyonlarından oluşmaktadır. Tip-2 diyabet tedavisi, kilo verme ve egzersizle başlamaktadır. Eğer bunlar ile kan şekeri kontrol edilemesse, ağız yoluyla kullanılan şeker düşürücü ilaçlar kullanılır ve eğer bu da başarısız olursa insülin tedavisine geçilir.
Diyabet tanı ve tedavisi, bu konuda uzmanlaşmış olan endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları ya da çocuk endokrinolojisi doktorları tarafından yapılmaktadır.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Tip-2 Diabet (İnsüline Bağımlı Olmayan Diyabet, Erişkin Tipi Diyabet) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım