Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Kalp Krizi (Akut Miyokard Enfarktüsü)

Kalp Krizi (Akut Miyokard Enfarktüsü) Nedir ?

Kalp krizi; kalp kasının bir bölgesine olan kan akışının engellendiği ya da belirgin derecede azaldığı hayatı tehdit edici bir durum olan akut miyokard enfarktüsünün yaygın olarak kullanılan bir ismidir.
Kalp krizinin en sık nedeni kalbi besleyen ve kalbe oksijenden zengin kan ulaştıran küçük koroner arterlerin iç duvarlarında plak birikimi (ateroskleroz) oluşması ile gerçekleşen koroner kalp hastalığıdır. Kalp krizi, ya bu plağın giderek büyümesi ya da arter duvarındaki bu plaktan kopan bir parçanın kan pulcukları ile birlikte pıhtı oluşturarak damarı  tamamen tıkaması sonucu, kalp kasının beslenemesi neticesinde meydana gelir. 
Kalp krizi, dinlenirken, uyurken, fiziksel aktivite (egzersiz) sonrası, ciddi stres (duygusal veya fiziksel) sonrası gibi herhangi bir zamanda meydana gelebilir. Kalp krizinin en yaygın belirtisi göğüs ağrısıdır. Diğer belirtiler arasında bayılma, denge kaybı, bulantı, nefes darlığı ve terleme mevcuttur. 
Kalp krizi tedavisi hastalığın derecesine ve diğer risk faktörlerine bağlıdır. Oluşan pıhtıyı eriten  (trombolitik) ilaçlar ve anjiyoplasti (korener balon anjiyoplasti) gibi cerrahi müdahaleler tedavi yöntemleri arasındadır.
Kalp krizi acil bir durumdur. Kalp krizi ile acil tıp ve kardiyoloji bölümleri ilgilenir. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Kalp Krizi (Akut Miyokard Enfarktüsü) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım