Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Hipospadias (Yarım Sünnet)

Hipospadias (Yarım Sünnet) Nedir ?

Hipospadias, halk arasında “yarım sünnet”  olarak da bilinir ve erkek çocuklarında doğuştan var olan  bir kusurdur (anomali). Normal bir peniste, idrar kanalı (üretra) penis başının (glans) ucunda sonlanır ve idrarpenisin ucundan çıkar. Hipospadiasta ise idrar kanalı (üretra) penisin alt yüzünde ve daha geride bir yerda sonlanır. İdrar kanalının sonlandığı nokta ile penis ucu arasındaki mesafede idrar kanalı oluşmamıştır. İdrar kanalının açıldığı nokta, penisin başonda (glans), orta kımında (gövdesinde), testis torbasında (skrotum) ve hatta testis torbasının daha da gerisinde olabilir. Bu yer ne kadar geride ise durum o kadar ciddidir. Ancak hastaların çoğunda, üretranın açılma yeri, penis ucuna yakın bölgelerde olur.
Hipospadiasın belirtileri; idrar kanalının (üretra) penisin alt yüzünde ve daha geride olması, sünnet derisinin penis başının alt yüzünde oluşmaması (doğuştan yarım sünnetli), penis başının yassılaşması,  sertleşme sırasında penisin aşağıya doğru kıvnlması (kordi), çocuğun karşıya doğru düz olarak işeyememesi (ayaklarına doğru işemesi) ve bu yüzden oturarak çiş yapma ihtiyacı duyulmasıdır. Ayrıca, idrar kanal açıklığı çok geride olan ve erişkin yaşa kadar ameliyat edilmeyenlerde, kısırlık ve  cinsel fonksiyon bozukluklan ortaya çıkabilir.
Hipospadiasın tek tedavisi ameliyattır. Ameliyatta, sertleşme sırasında penisin aşağıya doğru kıvrılmasına neden olan ve kordi adı verilen fibrotik bant temizlenir ve penis sertleştiğinde aşağıya doğru kıvrılmayacak şekilde düzleştirilir.
İdrar kanalının açıldığı noktadan penisin ucuna kadar olan bölümdeki eksiklik tamamlanarak, yeni idrar kanalı oluşturulur. Yassılaşmış bir halde bulunan penis başına, normal şekli (konik) verilir. Sonuçta, hem  estetik (kozmetik) hem de fonksiyonel açıdan kabul edilebilir bir penis şekli oluşturulur. Hipospadiaslı çocuğun ameliyat zamanı olarak kabul edilen yaş 6-18 ay arasıdır.
Hipospadias tedavisi, çocuk ürolojisi ve çocuk ürolojisi ile ilgilenen üroloji ve çocuk cerrahisi dokorlarınca yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu hipospadias konusunda uzman doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Hipospadias (Yarım Sünnet) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım