Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu)

Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu) Nedir ?

Sarı nokta hastalığı ya da makula dejenerasyonu, gözde görmeden sorumlu tabaka olan retina üzerindeki  maküla adı verilen bölgenin yapısının bozulması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Maküla, retina tabakasında ışığa duyarlı görme hücrelerinin en yoğun olarak bulunduğu yerdir ve görüntünün netliğinden  sorumludur. Genellikle  55 yaşından sonra ve sigara kullananlarda daha sık görülür ve hastalığın ilerlemesi halinde görme kaybına yol açabilir.
Hastalığın belirtileri; görme kaybı, cisimleri ya da çizgileri eğri veya kırık bir şekilde görme, göz önünde karartılar olması, görme netliğinde bozulma ve renkleri görmede bozukluklardır.
Bu hastalığın tanı ve tedavisi göz doktorların tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.


Hastalık Belirtileri

Sarı nokta hastalığının belirtileri şunlardır;

  • Renkleri  soluk görme
  • Görme alanının merkezinde karanlık bölgeler ya da boş alanlar olması. Yani görüntünün ortasında bulanık bir alan ya da karanlık bir leke olması.
  • Aslında düzgün çizgilerin ya da yüzlerin kırık ya da dalgalı bir şekilde görülmesi
  • Okumada zorluk çekme, yazılarınbulanık görme ve harflerin bozuk görülmesi
  • Kişilerin yüzlerini tanımada güçlük çekme
  • Daha fazla ışığa ihtiyaç duyma
  • Işığa hassasiyet
  • Gece görüşünde azalma    
  • Renklerin daha az parlak görünmesi
  • Puslu görme

Tanı Yönetemleri

Sarı nokta hastalığın tanısının konulabilmesi için hastanın bir şikayetle doktora başvurması gerekir. Bu hastalığın tanısı için kullanılan bazı yöntemler vardır. Bunlar;

Retina muayenesi: Öcelikla göze damlatılan bir damla ile göz bebeğininin genişlemesi sağlanır. Daha sonra özel bir mercek kullanılarak hastanın göz dibi yani retina ve optik sinirler incelenerek sarı nokta hastalığı ya da  diğer hastalıklara ilişkin bulguların var olup olmadığı araştırılır.

FFA (Fundus Floresein Anjiografisi, Yüzeyel Göz Anjiyosu):  Bu testte hastaya önce damar yolundan bir ilaç (floresein) verilir. Bu ilaç sayesinde retina damarları belirginleşir. Çekilen fundus fotoğrafları ile  bu damarlar detaylı olarak değerlendirilir ve damarlardan kan sızıntısı olup olmadığı, eğer sızıntı varsa kanamanın büyüklüğü tespit edilir.

Görme keskinliği testi: Bu testte hastaya belirli bir uzaklıktan özel olarak hazırlanmış tabloda yer alan bazı harfler okutularak görme keskinliği belirlenir.

Kareli kağıt testi:  Bu testte kareli metod defterinin sayfasını andıran kesit kullanılır. Hasta iki gözünü sırayla kapatarak kartın ortasındaki noktaya bakar. Hastadan gördüğü  yatay ve dikey çizgileri tarif etmesi istenir.  Sarı nokta hastalığı olan kişiler bu çizgilerden bazılarını kırık, yatay ya da eksik olarak görür.

ICG (Indocyanine Green Angiography, İndosiyanin Yeşil Anjiografisi, Derin Göz Anjiyosu: Bu yönteminde hastaya özel bir ilaç verilir. Bu ilaç kana karışarak gözün retina tabakasına ulaşır ve ICG görüntüleme cihazının sensörlerini uyararır. Böylece otomatik fotoğraflama mekanizması devreye girer. Bu yöntem ile FFA yöntemi ile görüntülenemeyen damarlar, retinanın derin katları kan dolaşımı hakkında bilgi edinilebilir.

OCT (Optik Kohorens Tomografisi, Göz Tomografisi):  Önemli bir görüntüleme yöntemi olan OCT, sadece sarı nokta hastalığının tanısı için değil, makulanın diğer hastalıklarının hastalıklarının tanısı için de sıklıkla kullanılır.


Tedavi

Sarı nokta hastalığı gelişmiş ülkelerde görme kaybınına yol açan en önemli nedenlerin başında gelir. Hastalığın erken tanısı ve tedavi son derece önemlidir. Sarı nokta hastalığının tedavisi;

Göz İçine Uygulanan İlaçlar: Yeni damar oluşumunu durdurmak için anti-VEGF antikorları içeren bazı ilaçlar göz içine enjekte edilir. Bu tedavi yönteminin sadece göz hastalıkları uzmanı tarafından uygulanması gerekir. Son yıllarda uygulanan bu yöntem ile görme kaybının engellenmesi ve görmenin iyileştirilmesi mümkün olmuştur.

Fotodinamik Tedavi: Bu tedavi  yeni damarların tıkanmasını önlemek ve retinadaki damarlardan olan kan sızıntısını durdurmak için uygulanır.

Destek Tedavileri:  Görmenin korunması amacıyla gıda takviyesi olarak alınabilecek vitamin, mineral ve antioksidanları içermektedir.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Sarı Nokta Hastalığı (Makula Dejenerasyonu) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım