Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Sinüzit (Sinüs Enfeksiyonu)

Sinüzit (Sinüs Enfeksiyonu) Nedir ?

Burun kemik ve kıkırdak yapılardan oluşmaktadır. Burun kemiklerinin çevresinde bulunan yüz kemiklerin içerisinde hava boşlukları bulunur. Bu hava boşluklarına sinüs adı verilir. Yüzün sağ ve sol tarafında beşer adet olmak üzere toplam on sinüs bulunmakta dır.  Bunlar maksiler (yanak sinüsleri), frontal (alın sinüsleri), ön ve arka etmoid (iki göz arasında, önde ve arkada bulunan sinüsler) ve sfenoid sinüstür (en arkada ve kafa içindeki sinüs).
Sinüs boşluklarının içini döşeyen örtünün (mukoza) iltihabına sinüzit denir. Sinüzit hastalığının en önemli nedeni sinüs mukozası tarafından üretilen salgının (sümük veya mukus), burna boşalamaması ve sinüsler içinde birikmesidir. 
Sinüzit, en sık olarak maksiller ve etmoid sinüste görülür. Ciddi sinüzit enfeksiyonlarda, sinüs içindeki enfeksiyon kemiğe de geçebilir ve kemik iltihabı (osteomyelit) meydana gelir. Nadiren sinüs içindeki bu enfeksiyon beyine de uzanabilir ve yaşamı tehdit edebilir.
Sinüzit belirtileri; yüzde hissedilen bir ağrı, öksürük, yorgunluk, ateş, baş ağrısı, gözlerin arkasında ağrı, diş ağrısı, yüzde hassasiyet, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve geniz akıntısıdır.
Sinüzit tanı ve tedavisi kulak-burun-boğaz hastalıkları doktorları tarafından yapılmaktadır. Sinüzit tedavisinde bazen cerrahi işlem gerekebilir. Endoskopik sinüs cerrahisininde, endoskop denilen ışıklı, kameralı ve kablo şeklinde olan özel bir alet ile burun içerisine açılan sinüs kanallarına girilerek sinüslere ulaşılır. Çevre dokular zedelenmeden sinüslerin içi temizlenir ve siniüs kanalları açılarak düzenli çalışması sağlanır. Endoskopik sinüs cerrahisi, bu konuda deneyimli olan kulak-burun- boğaz doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu doktorları bulabilirsiniz. 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Sinüzit (Sinüs Enfeksiyonu) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım