Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Pankreas Kanseri

Pankreas Kanseri Nedir ?

Pankreas kanseri, pankreastan köken alan bir kanser türüdür. Pankreas, kan şeker düzeyini ayarlayan bir hormon olan insülin ve sindirime yardımcı olan bazı enzimlerini üreten, karın arka bölümünde bulunan bir organdır. Pankreas kanseri, pankreasın her bölgesinden gelişmekle birlikte en sık baş bölgesinden gelişmektedir. Pankreas kanseri hastalarının %50’den fazlası kanserden dolayı ölürler. En sık görülen çeşidi, salgı yapan hücrelerden köken alan pankreas adenokarsinomudur. Pankreastaki endokrin hücrelerden köken alan endokrin tümörler de diğer bir pankreas kanseri çeşididir. Bu gurup tümörler, adenokanserlere göre daha az iyi seyrederler.

Tipik belirtiler; kilo kaybı, karın ağrısı, iştahsızlık, sarılık (cildin sararması), bulantı ve kusma, güçsüzlük, yorgunluk, ishal, sırt ağrısı, açık renkli dışkı ve solukluktur.

Pankreas kanseri tanı ve tedavisi, karaciğer-pankreas-safra kesesi ve yolları cerrahisi (hepato-pankreato-bilier cerrahi) konusu ilgilenen genel cerrahi doktorları ve medikal (tıbbi) onkoloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Pankreas Kanseri ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım