Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Panik Atak (Panik Bozukluk)

Panik Atak (Panik Bozukluk) Nedir ?

Panik atak ya da panik bozukluk; kişide bir anda ortaya çıkan boğuluyormuş hissi ve nefes alma güçlüğü, kalp çarpıntısı, göğüste sıkışma hissi ya da ağrı, başdönmesi, terleme, ateş basması, bulantı ve karın ağrısı gibi birtakım belirtilerle kendini gösteren ve belli dönemlerde ataklar şeklinde gelen bir durumdur. Bu kişile ölüm korkusu, çıldırma veya kontrolü kaybetme korkusu da duyarlar.

Bu belirtiler korkutucu olmakla beraber tehlikeli değildir. Başlangıçta bu belirtilerin kaygıdan kaynaklandığını fark etmek zor olabilir ve belirtilere neden olabilecek diğer tıbbi nedenlerin araştırılması uygundur. Panik atak toplumda  % 2-3 oranında görülür. Ataklar genellikle olarak 2-10 dakika kadar sürer,ancak 1-2 saat kadar uzun sürdüğü de olabilir. 

Panik atağı olan bazı kişiler, “yeni bir panik atak yaşar mıyım?” ve  “her an bir panik atak nöbeti geçirebilirim” şeklinde endişeler yaşamaya başlar. Bu duruma  “beklenti anksiyetesi” ya da  “endişeli beklenti” denir. Yine bazı panik atak hastaları, daha önce kendilerinde panik atağa neden olduğunu düşündükleri aktivitelerden ya da yerlerden kaçınırlar. Kişinin davranışlarında meydana gelen bu değişikliklere agarofobik kaçınma adı verilir.

Tipik belirtiler; göğüs ağrısı, sersemlik hissi, bayılma, ölüm korkusu, kontrolü kaybetme korkusu, boğulma hissi, bulantı, uyuşukluk ya da karıncalanma, çarpıntı, nefes darlığı, terleme, titreme, sıcak basması ve ürpermedir.

Panik atak ya da panik bozukluk tanı ve tedavisi,  çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları (çocuk  ve ergen psikiatrisi) ve ruh sağlığı ve hastalıkları (psikiyatri) doktorları tarafından yapılır. Aşağıdaki listede bu doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Panik Atak (Panik Bozukluk) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım