Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Diyabet (Şeker Hastalığı)

Diyabet (Şeker Hastalığı) Nedir ?

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen  diyabet (diyabetes mellitus), kişinin kan şeker (glikoz) seviyesinin belli bir değerin üzerinde olması durumudur. Şeker hastalığının iki nedeni vardır. Birincisi, pankreasta kan şeker seviyesini ayarlayan bir madde olan insülin hormonunun yeterli miktarda  üretilememesidir. Bu duruma Tip-1 diyabet (insüline bağımlı diyabet, juvenil diyabet, çocuk diyabeti) denir. İkincisi, pankreasta insülin üretimi normaldir fakat, vücut insüline cevap vermez. Bu duruma da  Tip-2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet, erişkin tipi diyabet) denir.  Tip-3 diyabet (duble diyabet, hibrid diyabet, dual diyabet), bu ikisinin birlikte olduğu diyabet şeklidir. Gestesyanol diyabet (gebelikte ortaya çıkan) ise, gebe kadınların küçük bir kısmında meydana gelen bir diyabet çeşididir.

Diyabet tedavisi diyabetin tipine bağlıdır. İnsülin eksikliğinden kaynaklanan Tip-1 diyabette, diyabet tedavisi egzersiz, diyet tedavisi ve insülin enjeksiyonlarından oluşmaktadır. Tip-2 diyabet tedavisi, kilo verme ve egzersizle başlamaktadır. Eğer bunlar ile kan şekeri kontrol edilemesse, ağız yoluyla kullanılan şeker düşürücü ilaçlar başlanır ve eğer bu da başarısız olursa insülin tedavisine geçilir.
 

Şeker hastalığının başlıca belirtileri aşırı iştah, ağız kokusu, ağız kuruluğu, aşırı susama , idarara sık çıkma, kan şekeri düzeyinde değişkenlik ve kan şekeri yüksekliğidir.

Şeker hastalığının tanı ve tedavisi endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları ve çocuk endokrinolojisi doktorları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki listede bu konuda uzman olan doktorları bulabilirsiniz.


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Diyabet (Şeker Hastalığı) ’’ Doktorları

‘’Diyabet (Şeker Hastalığı)’’ Tedavisinin Yapıldığı Hastaneler

İzmir Web Tasarım