Filtreleme

uzman bul

soru SOR

Sağlıkla ilgili bir sorunuz mu var? Hemen şimdi uzmanına sorun...

hastalık bulucu


Hastalıklar vücudun çeşitli bölümlerinde bazı belirti ya da bulgulara neden olabilir.

Şikayetinizin olduğu vücut bölümünü seçerek bu duruma neden olabilecek muhtemel hastalıkları öğrenebilirsiniz...

Fıtık (Kasık, Göbek, Ameliyat Yeri)

Fıtık (Kasık, Göbek, Ameliyat Yeri) Nedir ?

Fıtık, karın duvarında meydana gelen bir yırtıktan karın içi organların (bağırsaklar) çıkıp cilt altında bir şişlik oluşturması durumudur. Bu şişlik şişlik zaman zaman kaybolur.  Özellikle ayağa kalkınca, öksürünce veya ıkınma ile şişlik ortaya çıkar, sırt üstü yatıldığında isekaybolur. Karın duvarı fıtıkları, karın duvarında doğuştan ya da sonradan oluşan nedenlerden dolayı oluşan bir zayıf noktadan çıkar. Kasık fıtıkları, göbek fıtıkları, göbek çevresi fıtıkları ve kesi yeri fıtıkları bunlara örnektir. 
Kasık fıtığının açık ameliyat yönteminde;  fıtığın olduğu kasığa 5-6 cm lik bir kesi yapılır ve buradan girilerek fıtık içindeki bağırsak veya diğer organlar karın boşluğuna itilir ve fıtık kesesinin ağzı bağlanır. Daha sonra yırtık bölgenin üstü dikilerek duvar sağlamlaştırılır. Genellikle dokular zayıf olduğundan dolayı, dikilen bölgenin üzerine destek amaçlı ayrıca sentetik bir fıtık yaması (mesh) yerleştirilir.
Fıtık ameliyatında bir başka yöntem de kapalı (laparoskopik) ameliyat tekniğidir.Bu teknikte 2-3 adet küçük delikten girilerek,  bir ince kamera vasıtasıyla fıtık bölgesine ulaşılır ve fıtığın içi boşaltıldıktan sonra, açık ameliyatta olduğu gibi bir yama konulur. 
Fıtık ameliyatı genel cerrahi  ve çocuk cerrahisi (pediatrik cerrahi) uzmanlarınca yapılır. Aşağıdaki listede fıtık açık ya da laparoskopik yöntemle fıtık ameliyatı yapan doktorlar bulabilirsiniz.

 


Hangi Bölüm Bakar?

‘’Fıtık (Kasık, Göbek, Ameliyat Yeri) ’’ Doktorları

İzmir Web Tasarım